USA môžu podľa agentúry Fitch stratiť rating na najvyššom stupni, spor o balíček výdavkov trvá

375628_trump_34801 a0470acfff504da3b48850a447abeb8a 676x451.jpg

BRATISLAVA 9. januára (WebNoviny.sk) – Spojeným štátom americkým hrozí, že v neskoršej časti tohto roka stratia rating na najvyššom stupni AAA.

Uviedla to v stredu agentúra Fitch, ktorá upozornila, že zastavenie financovania časti federálnych úradov, takzvaný shutdown, by mohol čoskoro začať vplývať na schopnosť schváliť rozpočet. Informoval o tom portál cnbc.com.

Spor o balíček výdavkov

Patová situácia medzi prezidentom Donaldom Trumpom a demokratmi v Kongrese v spore o balíček výdavkov na financovanie deviatich vládnych agentúr v stredu trvala už 19. deň.

Spor nastal v čase, kedy sú americkí zákonodarcovia vážne rozdelení v otázke prezidentovej požiadavky na peniaze na výstavbu múru na hraniciach USA s Mexikom.

Bez podstatného vplyvu na úverový profil

Ratingová agentúra S&P Global, ktorá pre USA v júni minulého roka potvrdila rating na úrovni AAA, pričom uviedla, že výhľad krajiny je stabilný, v stredu pre CNBC povedala, že shutdown nezmenil jej názor.

Agentúra Moody’s síce na otázky CNBC v stredu hneď nereagovala, ale koncom decembra podľa informácií tejto americkej televíznej stanice vraj uviedla, že shutdown nebude mať na úverový profil USA podstatný vplyv.

Viac k témam: Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings
Zdroj: Webnoviny.sk – USA môžu podľa agentúry Fitch stratiť rating na najvyššom stupni, spor o balíček výdavkov trvá © SITA Všetky práva vyhradené.

9. januára 2019