Úrad práce pokračuje s aktivitami na podporu ochrany detí pred násilím, zorganizoval už desiatky podujatí

402230_sikana 676x451.jpg

11.7.2024 (SITA.sk) – Úrad práce pokračuje s aktivitami na podporu ochrany detí pred násilím. Národný projekt Spoločne za detstvo bez násilia pre všetky deti pokračuje v prvom polroku 2024 s intenzívnymi aktivitami zameranými na zlepšenie bezpečnosti detí.

Desiatky osvetových podujatí

Projekt doteraz uskutočnil viac ako 100 multidisciplinárnych stretnutí s rôznymi inštitúciami a organizoval desiatky preventívnych a osvetových podujatí po celom Slovensku. Témy zahŕňajú ochranu detí v online a offline priestore, oznamovaciu povinnosť pri porušovaní práv dieťaťa a mediálnu gramotnosť.

Najmä v dnešnom svete moderných technológií, ktoré neraz vytvárajú priestor napríklad aj pre anonymizovanú šikanu, je viac ako potrebné nielen deti vzdelávať, ako sa správať zodpovedne a bezpečne, ale aj sieťovať všetky subjekty, ktoré by im v tom mali pomôcť, a prispieť tak k ich ochrane,“ uviedol generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Peter Ormandy.

Dodal, že je dôležité, aby deti vedeli, kde sa majú obrátiť v prípade pocitu ohrozenia. Projekt, ktorý od januára 2024 nadviazal na predošlý Národný projekt Podpora ochrany detí pred násilím, sa zameriava na udržanie a rozvíjanie multidisciplinárnej spolupráce prostredníctvom koordinátorov ochrany detí pred násilím na regionálnej a národnej úrovni, ako aj v digitálnom priestore.

Takmer 50 odborných seminárov

V rámci projektu sa uskutočnilo viac ako 100 multidisciplinárnych pracovných stretnutí s rôznymi subjektmi, vrátane sociálnoprávnej ochrany detí, obcí, Centier prevencie a poradenstva, prokuratúry, škôl a polície. Diskusie sa týkali zlepšenia bezpečnosti detí, ochrany mäkkých cieľov na školách, nárastu násilnej a mravnostnej kriminality a koordinácie preventívnych a osvetových aktivít.

Projekt tiež organizoval desiatky osvetových podujatí pre deti a mládež, vrátane prezentácií o Národnej linke pomoci VIAC AKO NI(c)K, rizík v online priestore a oznamovacej povinnosti. Podstatnou súčasťou projektu je aj vzdelávanie odbornej verejnosti.

V prvom polroku sa uskutočnilo takmer 50 odborných seminárov, osvetové programy pre odborníkov pracujúcich s deťmi a šesť online večerných škôl pre odborníkov aj laikov. Projekt je realizovaný vďaka spolufinancovaniu z fondov v rámci Programu Slovensko.

Viac k témam: Eurofondy, Násilie, ochrana detí
Zdroj: SITA.sk – Úrad práce pokračuje s aktivitami na podporu ochrany detí pred násilím, zorganizoval už desiatky podujatí © SITA Všetky práva vyhradené.

11. júla 2024