Únia by mala prerušiť rokovania s Tureckom, nástojí Kern

Rakúsky kancelár tvrdí, že téma prístupových rokovaní s Tureckom bude aj tak bezpredmetnou, pokiaľ tamojšie vedenie presadí opätovné zavedenie trestu smrti.VIEDEŇ 10. augusta (WebNoviny.sk) – Rakúsky kancelár Christian Kern si stojí za svojím názorom, že vzhľadom na terajší vývoj v Turecku by mala Európska únia prerušiť prístupové rokovania s touto krajinou.

Podľa jeho slov, ktoré odzneli v stredu v rozhlasovom vysielaní verejnoprávnej stanice ORF, by takýto krok nebránil ďalšej spolupráci s Tureckom ako „dôležitým partnerom“ EÚ, napríklad v otázkach bezpečnosti. Kern je zástancom „nového usporiadania“ vzťahov s Tureckom a v rámci EÚ chce hľadať spojencov, s ktorými by presadzoval túto líniu.

Odporúčame:

Ak Západ príde o Turecko, bude si sám na vine, varuje Ankara

Kern hovoril o potrebe prerušiť prístupové rokovania s Ankarou ešte minulý týždeň, keď si za to vyslúžil ostrú kritiku v samotnom Turecku, zatiaľ čo predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa vyjadril, že takýto krok by bol „závažnou chybou“.

„Nemôžeme akceptovať niekoho, kto nedodržiava demokratické štandardy alebo ignoruje potreby právneho štátu,“ upozornil dnes Kern, pričom poprel tvrdenia, že výrokmi tohto druhu sleduje v skutočnosti vnútropolitické ciele a snaží sa vziať vietor z plachiet populistickej Slobodnej strane Rakúska (FPÖ).

Podľa rakúskeho kancelára sa stane téma prístupových rokovaní s Tureckom aj tak bezpredmetnou, pokiaľ tamojšie vedenie presadí opätovné zavedenie trestu smrti, keďže to bude neprijateľné pre všetky členské štáty EÚ.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. augusta 2016