Ukrajinskú diplomatku stiahli zo Slovenska, dôvodom cigarety

Prokuratúra začala trestné konanie voči zamestnancom ukrajinského veľvyslanectva na Slovensku, ktorí sú podozriví zo zneužitia služobného postavenia a falšovania.KYJEV 25. mája (WebNoviny.sk) – Prokuratúra Zakarpatskej oblasti na západe Ukrajiny začala trestné konanie voči zamestnancom veľvyslanectva Ukrajiny v SR, ktorí sú podozriví zo zneužitia služobného postavenia a falšovania. Informovala o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na spomínaný regionálny úrad.

Ide o prípad z uplynulej soboty, keď sa príbuzný ukrajinskej diplomatky nezákonne pokúšal vyviezť z Ukrajiny do Maďarska takmer 60 000 škatuliek cigariet, pričom ich deklaroval ako diplomatickú poštu, ktorá nepodlieha kontrole colných úradov. Kontraband mal hodnotu 24 000 dolárov, dodal Ukrinform.

Odporúčame:

Ukrajinský rezort diplomacie čelí ‚cigaretovému škandálu‘

Zverejnený list potvrdil ukrajinský cigaretový škandál

Gubernátor zakarpatskej oblasti Hennadij Moskaľ v utorok zverejnil list, na základe ktorého sa uskutočnil pokus o prepašovanie veľkého nákladu cigariet.

List je napísaný po slovensky i po ukrajinsky na hlavičkovom papieri veľvyslanectva Ukrajiny v SR. Má registračné číslo 6139/24-612-920 a je datovaný 19. májom tohto roku, informovala v utorok agentúra UNIAN.

V liste sa píše: „Týmto potvrdzujem, že 21.05. – 24.05. 2016 sa v diplomatickom vozidle Volkswagen Transporter EE 24 158 preváža diplomatická batožina. Na základe Viedenského dohovoru nepodlieha kontrole.“ Dátumy a posledné trojčíslie ŠPZ sú dopísané perom. List má úradnú pečiatku ambasády a je podpísaný jej prvou tajomníčkou Oksanou Liščyšynovou, ktorá je manželkou muža pristihnutého 21. mája pri pokuse o pašovanie.

Ako spresnil Ukrinform, ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí Liščyšynovú medzičasom stiahlo do vlasti.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. mája 2016