Ukrajina uviedla do bojovej pohotovosti jednotky pri Kryme

Oznámenie prichádza deň po tom, ako Rusko obvinilo Ukrajinu z útokov na infraštruktúru Krymského polostrova. Kyjev/Moskva 11. augusta (WebNoviny.sk) – Ukrajinský prezident Petro Porošenko vo štvrtok oznámil, že nariadil bojovú pohotovosť jednotkám ukrajinskej armády rozmiestneným pri hraniciach s Krymom a na kontaktnej línii v Donbase. Porošenkovo oznámenie prichádza deň po tom, ako Rusko obvinilo Ukrajinu z útokov na infraštruktúru Krymského polostrova, uviedla agentúra AP.

Podľa ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) došlo počas uplynulého víkendu k dvom takýmto pokusom o útoky. O život pri nich údajne prišli dvaja Rusi – vojak a príslušník FSB. Kyjev ruské obvinenia z účasti na sabotážach na Kryme poprel a označil ich za „fantazmagórie“ a „provokácie“. Ukrajinské stanovisko podporil aj úrad vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku Federicy Mogheriniovej.

„Tvrdenia ruských úradov zatiaľ nebolo možné nezávisle overiť,“ povedala podľa agentúry DPA Mogheriniovej hovorkyňa. Zdôraznila pritom, že na Krym nemajú prístup pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Ruský prezident Vladimir Putin sa vo štvrtok stretol s členmi Rady bezpečnosti Ruskej federácie, s ktorými diskutoval o posilnení bezpečnostných opatrení na hraniciach Krymu i v teritoriálnych vodách a vo vzdušnom priestore tohto čiernomorského polostrova. Rusko anektovalo Krym v roku 2014 v reakcii na zosadenie ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyča. Krátko nato vypuklo v dvoch východných oblastiach Ukrajiny povstanie proruských separatistov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. augusta 2016