Učitelia počas štrajku neodučili vyše 400-tisíc hodín

Iniciatíva slovenských učiteľov tvrdí, že vďaka štrajku sa problematika školstva stala dôležitou spoločenskou a politickou témou.BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) – Počas troch týždňov sa do učiteľského štrajku zapojilo približne 15-tisíc učiteľov z tisíc škôl. Neodučili pritom viac ako 400-tisíc vyučovacích hodín. Informoval o tom Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov.

Obrazom: Štrajk učiteľov

Pri bilancii štrajku Crmoman zároveň pripomína, že popri štrajku zorganizovali aj viacero sprievodných akcií. Medzi nimi napríklad 17 demonštrácií a pochodov, z ktorých boli tri v Bratislave, dve v Košiciach a ďalej tiež v Banskej Bystrici, Leviciach, Nových Zámkoch, Topoľčanoch, Nitre, Martine, Ružomberku, Poprade, Hlohovci a aj mimo Slovenska v Bruseli, Londýne a Brne.

Odporúčame:

Vysokoškolskí učitelia prebrali štafetu, vstúpili do štrajku

Do Spojenej školy Novohradská neprišlo 504 žiakov

Rodičia sa pridávajú k štrajku, svoje deti nepošlú do školy

Učitelia prerušia štrajk, štafetu preberú vysoké školy

Štrajkujúci učitelia napísali otvorený list do Bruselu

Za desaťeurovú spájkovačku mali školy zaplatiť 117 eur

Lektor má od štátu dostávať 1600 eur za deň školenia

Ľudia na podporu požiadaviek učiteľov tiež vytvorili živé reťaze v 17 mestách, a to v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Martine, Banskej Bystrici, Nitre, Poprade, Prievidzi, Trenčíne, Trnave, Partizánskom, Lučenci, Pezinku, Topoľčanoch, Rimavskej Sobote a v Komárne. Súčasťou štrajku učiteľov boli aj koncerty a charitatívne akcie ako varenie a pomoc bezdomovcom, kvapka krvi či upratovanie verejných priestranstiev.

Iniciatíva tvrdí, že vďaka štrajku sa problematika školstva stala dôležitou spoločenskou a politickou témou a čo sa týka potreby jej riešenia, v odbornej verejnosti vládne konsenzus. „Napriek tomu, že odporcovia štrajku nám vyčítali neformálnosť, my považujeme skutočnosť, že pedagogickí a odborní zamestnanci doň vstupovali len na základe svojho presvedčenia, za kľúčový moment vypovedajúci o akútnosti nahromadených problémov v slovenskom školstve,“ dodáva Crmoman.

V pondelok 15. februára prevzali od učiteľov v materských, základných a stredných školách štrajkovú štafetu zamestnanci vysokých škôl.

Požiadavky učiteľov

Štrajk učiteľov materských, základných a stredných škôl sa začal v pondelok 25. januára. Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur.

Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.

Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. februára 2016