Turecko viní Sýriu z útoku na povstalcov barelovými bombami

Sýrske jednotky podľa Turecka naďalej bombardujú pozície sýrskych povstalcov, a nie džihádistov z organizácie Islamský štát. ANKARA 26. októbra (WebNoviny.sk) – Turecká tlačová agentúra Anadolu v stredu informovala, že vrtuľník patriaci zrejme sýrskym vládnym silám zhodil barelové bomby na pozície Tureckom podporovaných povstalcov v sýrsko-tureckom pohraničí. Anadolu s odvolaním sa na vojenské zdroje dodala, že o život prišli dvaja povstalci a ďalší piati utrpeli zranenia. K útoku došlo v dedine Tal Madík neďaleko mesta Dábik na severe Sýrie. Agentúra neuviedla, kedy sa útok odohral.

Ak sa tieto informácie potvrdia, pôjde o prvú priamu zrážku so sýrskymi jednotkami, odkedy Turecko koncom leta na severe Sýrie spustilo svoju operáciu Štít Eufratu. Jej cieľom je posilniť bezpečnosť tureckého pohraničia a vytvoriť na sýrskej strane hraníc bezpečnú zónu – bez islamistov.
Velenie sýrskej armády však minulý týždeň uviedlo, že prítomnosť tureckých jednotiek na sýrskom území „predstavuje nebezpečnú eskaláciu a flagrantné narušenie suverenity Sýrie“. Damask tiež avizoval, že zostrelí každé turecké lietadlo, ktoré vstúpi do sýrskeho vzdušného priestoru.

V reakcii na to turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu vyhlásil, že jeho krajina sa nedá zastrašiť. Upozornil tiež, že jednotky verné sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi naďalej bombardujú pozície sýrskych povstalcov, a nie džihádistov z organizácie Islamský štát (IS).

Minister dodal, že turecká vojenská operácia v sýrskom pohraničí bude trvať až do dobytia severosýrskeho mesta al-Báb neďaleko Aleppa. Okrem pomoci sýrskym povstalcom má táto operácia tureckej armády za cieľ aj zabrániť kurdským polovojenským oddielom v obsadení ďalších území po tom, ako sa z nich stiahnu džihádisti.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. októbra 2016