Trump nechráni životné prostredie, povolil sporné ropovody

Nový prezident USA dal najavo, že na rozdiel od svojho predchodcu Baracka Obamu pred ochranou životného prostredia uprednostňuje podporu energetického sektora.

WASHINGTON 24. januára (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump podpísal dnes exekutívne príkazy, ktorými zabezpečí pokračovanie výstavby kontroverzných ropovodov Keystone XL a Dakota Access.

Dal tak najavo, že na rozdiel od svojho predchodcu Baracka Obamu pred ochranou životného prostredia uprednostňuje podporu energetického sektora.Trump už počas prezidentskej kampane sľúbil vyššiu podporu pre ťažobný a energetický sektor a naznačoval, že je za dokončenie ropovodu Dakota Access a opätovné spustenie projektu Keystone XL. Ten Barack Obama v roku 2015 zrušil.

Pre producentov ropy je to dobrá správa, keďže projekty by mali zrýchliť dodávky suroviny na jednej strane z kanadských ropných pieskov do rafinérií na brehu Mexického zálivu (Keystone XL) a na druhej zo Severnej Dakoty do rafinérií v štáte Illinois (Dakota Access).

Nie však pre ekológov a najmä Indiánov z kmeňa Siouxov. Tí mesiace protestovali proti projektu Dakota Access s tým, že projekt s trasou vedúcou cez ich rezerváciu Standing Rock ohrozí tamojšie zdroje pitnej vody a naruší posvätné územia, kde sú pochovaní ich predkovia. Zástupcovia Siouxov už dali najavo, že za svoje práva sú pripravení bojovať aj naďalej.

Odporúčame:

Trump zložil prísahu, stal sa 45. prezidentom USA

Inauguráciu Trumpa narušili protesty, zatkli desiatky ľudí

34 divokých rokov Donalda Trumpa na ceste za miliardami

Profil novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa

Obama nechal v Oválnej pracovni list pre Trumpa

Aký bude svet po nástupe Trumpa? Tri scenáre podľa expertov

Prezident USA sídli v Bielom dome, meno mu dal Roosevelt

Harold má 91 rokov a 18.-krát bude na inaugurácii prezidenta

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. januára 2017