Trenčín môže zamávať Európe, od Rapidu dostal na frak

V drese Rapidu Viedeň sa hetrikom zaskvel Louis Schaub. V základnej zostave viedenského klubu bol aj slovenský reprezentačný brankár Ján Novota.ŽILINA 18. augusta (WebNoviny.sk) – Futbalisti AS Trenčín sú po prvom zápase play-off veľmi ďaleko od postupu do skupinovej fázy Európskej ligy 2016/2017.

Trenčania vo štvrtok v Žiline prehrali 0:4 s favorizovaným rakúskym mužstvom SK Rapid Viedeň a pred budúcotýždňovou odvetou na pôde súpera sú ich šance na celkový úspech v tomto súboji minimálne.

Odporúčame:

Hráči úradujúceho slovenského šampióna čelili na štadióne v Žiline veľkému množstvu príležitostí hosťujúceho tímu, odmenou pre Rapid bol hetrik Louisa Schauba a presný zásah Stefana Schwaba.

V základnej zostave viedenského klubu bol aj slovenský reprezentačný brankár Ján Novota, ktorý bol v prvom polčase prakticky bez práce, po zmene strán dvakrát podržal svoj tím.

Odveta je na programe vo štvrtok 25. augusta o 21.05 h vo Viedni.

Európska liga 2016/2017 – play-off – prvý zápas – štvrtok – výsledok:

AS Trenčín (SR) – SK Rapid Viedeň (Rak.) 0:4 (0:1) – hralo sa v Žiline
Góly: 32., 54. a 83. Schaub, 73. Schwab, ŽK: 77. M. Šulek (Trenčín), rozhodoval: Johannesson (Švéd.), 4065 divákov

Zostavy:
Trenčín: A. Chovan – M. Šulek, Udeh, Kleščík, Holúbek – Lawrence (80. Ket) – Paur, Jančo (62. Ibrahim Rabiu) – Kalu, Janga, Aliko Bala (63. E. Prekop)
Rapid: Ján Novota – Pavelič, Schösswendter, Dibon, Schrammel – Grahovac, Močinič – Schaub (85. Auer), Schwab, Schobesberger (50. Murg) – Joelinton (84. Entrup)

I. polčas

Trenčania v úvode súboja držali loptu vo svojej moci a usilovali sa preniknúť do Novotovej blízkosti, neveľmi úspešne. V 10. min prvýkrát pohrozili hostia, Joelinton zľava opečiatkoval pravú žrď. O desať minút neskôr prenikol po pravom krídle domáci Janga, jeho spätná prihrávka však nemala adresáta; vzápätí sa medzi žrde nevošla Paurova hlavička. Počas nasledujúcich dvadsiatich minút však akoby boli na ihrisku len hráči Rapidu. Najskôr Pavelič po brejku z čistej pozície vystrelil tesne vedľa pravej žrde, následne Udeh na poslednú chvíľu zblokoval Joelintonov pokus a brankár Chovan zneškodnil strelu osamoteného Schobesbergera.

V 32. min sa Rakúšania konečne dočkali, Schwabov presný center usmernil hlavičkou do siete Schaub – 0:1. O tri minúty neskôr chyboval kapitán AS Kleščík; Joelintonovu gólovú strelu vytlačil Chovan a pohodlné zakončenie do prázdnej bránky Schaubovi prekazil vracajúci sa Kleščík. V 37. min Schobesberger dostal loptu do siete, ale z ofsajdovej pozície, gól preto neplatil. Trenčania sa v prvom polčase zmohli už len na Udehovu hlavičku nad bránku v nadstavenom čase.

II. polčas

Futbalisti AS vstúpili do druhého dejstva aktívne, v náznaku príležitosti sa ocitli Aliko Bala, Jančo aj Janga. Keď sa Trenčín nadychoval k náporu, Rapid zasadil úder: v 54. min sa po rohovom kope opäť hlavou presadil Schaub, ktorý bol bez strážcu pri ľavej žrdi. O dve minúty mohol skorigovať skóre Lawrence, ale jeho hlavička sa tesne nevošla do Novotovej svätyne. Rapid v komfortnej pozícii nechal Trenčanov hrať, domáci však príliš nehrozili. Aktívny Schwab v 73. min ešte vylepšil vyhliadky Viedenčanov na postup – prenikol po pravej strane ihriska a preloboval Chovana – 0:3.

Desať minút pred koncom mal slovenský zástupca dve veľké príležitosti na skórovanie, Jangovu gólovú hlavičku však zneškodnil jeden zo zadákov Rapidu a následne sa zaskvel Novota, ktorý chytil loptu tesne pred bránkovou čiarou. V 83. min hrdina hostí Schaub prepálil Chovana, zavŕšil svoj hetrik, spečatil výsledok prvého zápasu a prakticky aj postup Rapidu do skupinovej fázy.

Hlasy (zdroj: TV Dajto):

Martin Ševela (tréner Trenčína): „Musím povedať, že súper bol lepší, určite. Dominoval vo všetkých herných činnostiach. Hrali na málo dotykov, to nám robilo problém. Výsledok je možno krutý, mali sme aj nejaké šance. Našich hráčov musíme viesť k tomu, aby ich rozhodnutia na ihrisku boli čo najefektívnejšie, je to pre nich vysoká škola futbalu. Možno by som to nemal hovoriť, ale po výsledku 0:4 je cesta do skupinovej fázy asi zatvorená. Pokúsime sa však u súpera uspieť. Musíme sa už sústrediť na domácu ligu. Pokiaľ ide o moju budúcnosť, určite teraz zostanem v Trenčíne, Slovan (Slovan Bratislava, pozn.) sa rozhodol pre iného, aj keď, pravda, nebol som jediný adept. Mám tu robotu, ktorá ma baví, mám tu kontrakt a mám rád týchto chlapcov, s ktorými môžeme napredovať.“

Ján Novota (brankár Rapidu Viedeň): „Víťazstvo je jednoznačné, ale Trenčín hral veľmi dobrý futbal. Loptu držali, vypracovali si aj šance. Môžeme byť radi, že nešli do vedenia, pretože by to bolo oveľa náročnejšie. Umelej trávy sme sa trochu obávali. Bolo trochu čudné, že som bol v Žiline ako súper, ale som rád, že sme vyhrali. Odvetu neberieme tak, že je to hotová vec, vo futbale sa niekedy stanú aj neuveriteľné veci. Pripravíme sa svedomito. Trénoval som len od pondelka, ale s mandľami už som v poriadku.“

Výsledky ostatných štvrtkových prvých stretnutí play-off o postup do skupinovej fázy futbalovej Európskej ligy 2016/2017 (odvety sa odohrajú vo štvrtok 25. augusta):

FC Astana (Kaz.) – BATE Borisov (Biel.) 2:0 (0:0)
Góly: 70. Kabananga, 80. Nurgalijev, rozhodoval: Delferiere (Belg.)

Dinamo Tbilisi (Gruz.) – PAOK Solún (Gréc.) 0:3 (0:1)
Góly: 20. Matos, 71. J. A. Crespo, 83. F. Pereyra, rozhodoval: Liany (Izr.)

SönderjyskE (Dán.) – AC Sparta Praha (ČR) 0:0
Rozhodoval: Göcek (Tur.)

FK Krasnodar (Rus.) – FK Partizani Tirana (Alb.) 4:0 (3:0)
Góly: 18. Joaozinho (z pok. kopu), 27. F. Smolov, 45. Jedrzejczyk, 73. Krasniqi (vlastný), rozhodoval: Mažeika (Lit.)

FC Midtjylland (Dán.) – Osmanlispor (Tur.) 0:1 (0:1)
Gól: 20. Banggaard (vlastný), rozhodoval: Kovács (Rum.)

Maccabi Tel Aviv (Izr.) – Hajduk Split (Chor.) 2:1 (1:0)
Góly: 9. Alberman, 77. Scarione – 56. Said, rozhodoval: Gil Manzano (Šp.)

FK Gabala (Azer.) – NK Maribor (Slovin.) 3:1 (1:1)
Góly: 50. a 52. B. Dabo, 37. Zenjov – 17. Tavares, rozhodoval: Kulbakov (Biel.)

IFK Göteborg (Švéd.) – FK Karabach (Azer.) 1:0 (0:0)
Gól: 56. M. Albaek, rozhodoval: Raczkowski (Poľ.)

SK Slavia Praha (ČR)) – RSC Anderlecht Brusel (Belg.) 0:3 (0:0)
Góly: 49. Sylla, 60. Teodorczyk, 71. Hanni, rozhodoval: Strömbergsson (Švéd.)
Dušan Švento odohral celý zápas, Jaroslav Mihalík (obaja Slavia) sedel na lavičke náhradníkov.

FK Austria Viedeň (Rak.) – Rosenborg Trondheim (Nór.) 2:1 (0:0)
Góly: 51. A. Grünwald, 53. Felipe Pires – 90.+ Reginiussen, rozhodoval: Bastien (Fr.)

AEK Larnaka (Cyp.) – FC Slovan Liberec (ČR) 0:1 (0:1)
Gól: 29. Coufal, ČK: 65. Ortiz (Larnaka) po druhej ŽK, rozhodoval: Buquet (Fr.)
Martin Dúbravka odchytal celý zápas, Igor Súkenník hral od 70. min, Filip Lesniak (všetci Liberec) nefiguruje v zápise o stretnutí.

Istanbul Basaksehir (Tur.) – Šachtar Doneck (Ukr.) 1:2 (0:2)
Góly: 56. Emre Belözoglu – 24. Cikalleshi (vlastný), 41. V. Kovalenko, rozhodoval: Estrada (Šp.)

NK Lokomotiva Záhreb (Chor.) – KRC Genk (Belg.) 2:2 (0:1)
Góly: 52. Marič (z pok. kopu), 59. Fiolič – 35. Bailey, 47. Samata, rozhodoval: Bognar (Maď.)

Panathinaikos Atény (Gréc.) – Bröndby Kodaň (Dán.) 3:0 (1:0)
Góly: 45.+ a 82. M. Berg, 54. C. Ledesma, ČK: 33. Crone po druhej ŽK, 50. Ronnow (obaja Bröndby Kodaň), rozhodoval: Vad (Maď.)

Fenerbahce Istanbul (Tur.) – Grasshoppers Zürich (Švaj.) 3:0 (1:0)
Góly: 72. a 90.+ STOCH, 4. Chahechouhe, rozhodoval: Schörgenhofer (Rak.)
Martin Škrtel odohral celý zápas, Miroslav Stoch (obaja Fenerbahce) nastúpil v 68. min a v 72. a v 90.+ min skóroval.

FK Vojvodina Nový Sad (Srb.) – AZ Alkmaar (Hol.) 0:3 (0:2)
Góly: 32. a 81. Wuytens, 45.+ Friday, rozhodoval: Tagliavento (Tal.)

Astra Giurgiu (Rum.) – West Ham United (Angl.) 1:1 (0:1)
Góly: 83. Alibec – 45. Noble, rozhodoval: Dias (Portug.)

KAA Gent (Belg.) – FK Shkëndija Tetovo (Maced.) 2:1 (1:1)
Góly: 45.+ Matton, 90.+ K. Coulibaly – 9. B. Ibraimi, rozhodoval: Bojko (Ukr.)

US Sassuolo (Tal.) – Crvena zvezda Belehrad (Srb.) 3:0 (2:0)
Góly: 17. Berardi, 41. Politano, 69. Defrel, rozhodoval: Gözübüyük (Hol.)

FC Arouca (Portug.) – Olympiakos Pireus (Gréc.) 0:1 (0:1)
Gól: 27. Sebá, rozhodoval: Vinčič (Slovin.)