Treenium je prvý dom s horizontálnym lesom na Slovensku

349745_treenium night02 640x420.jpg

BRATISLAVA 18. augusta 2017 (WBN/PR) – Prvý obytný domom na Slovensku, na ktorého fasáde budú rásť stromy a iná zeleň nesie názov Treenium. Vyrastá v bratislavskej štvrti Ružinov. Zelený porast je hlavným architektonickým prvkom domu. Informoval o tom Milan Halgaš, predseda predstavenstva firmy Greefin, ktorá stavia obytný dom.

Bude na ňom rásť takmer tisíc rastlín, ktoré budú výrazným architektonickým prvkom domu a jeho neoddeliteľnou súčasťou. Bude na ňom rásť viac ako 80 stromov, 130 tují, 60 borovíc, vyše 500 kríkov a a viac ako 150 plazivých rastlín.

Ako hovorí záhradný architekt Branislav Lulkovič som bude vybavený automatickým zavlažovacím systémom. Zavlažovací systém bude založený na odkvapkávaní vody do betónových kvetináčov. Okrem iného bude zbierať aj prebytočnú dažďovú voda, ktorá sa využije v zavlažovacom systéme. Korene stromov budú zakotvené dvomi prekríženými lanami z tkaniny.  Na budove budú rásť rastliny, ktoré sú vhodné do slovenských klimatických podmienok a sú odolné voči mrazom. Ich veľkosť a váha sa zohľadnila v prepočtoch statikov.  Zeleň bude nielen na fasáde domu, ale aj na jeho streche.

„Inšpiráciou projektu, je myšlienka projektu Bosco Verticale, čo v preklade znamená vertikálny les. Dnes je ikonou mesta Miláno. Bratislavský projekt má šancu ambíciu stať sa novou ikonou hlavného mesta,“ hovorí architekt Kalin Cakov z architektonického štúdia Cakov + partners.

Zelený porast znižuje v dome Treenium  podľa zvukových analýz okolitý hluk približne o 8 decibelov. Okrem toho zelený porast znižuje ozvenu, ktorá  sa môže objaviť vo vnútorných blokoch. Zeleň je na ploche 2 hektáre, čo ročne dokáže absorbovať 50 ton nečistôt. Približne dva stromy, v závislosti od ich veľkosti, sú potrebné na produkciu kyslíka pre jedného človeka.

Taliansky projetk Bosco Verticale (Vertikálny les), ktorý je pre stavbu inšpiráciou ktorú navrhlo architektonické štúdio Boeri Studio v roku 2008. Projekt pozostáva z dvoch budov. Jedna má výšku 87 metrov a druhá 119 metrov.

Viac k témam: architektúra, Slavia Capital, Treenium
Zdroj: Webnoviny.sk – Treenium je prvý dom s horizontálnym lesom na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

18. augusta 2017