Talianske úrady infiltrovala mafia, vláda štyri rozpustila

Až do 70. rokov 20. storočia bolo baštou mafie Palermo, pretože sa tam rozhodovalo o najlukratívnejších projektoch v stavebníctve a rozdeľovaní verejných objednávok. Túto úlohu neskôr prevzalo neďaleké Corleone. RÍM/PALERMO 11. augusta (WebNoviny.sk) – Z dôvodu napojenia ich členov na mafiu rozhodla talianska vláda v stredu o rozpustení zastupiteľstiev miest Corleone, Arzano, Bovalino a Tropea. Až do nových volieb ich bude spravovať komisár poverený ministerstvom vnútra, píše agentúra APA. Vyšetrovatelia v prípade Corleone zistili, že osoby napojené na mafiu mohli vyvíjať tlak na mesto vo veci zadávania zákaziek.

Mesto Corleone je už dlhé roky spájané s mafiou. Okrem toho, že sa tam odohráva časť románu Krstný otec spisovateľa Maria Puza, je to aj rodisko skutočných mafiánskych bossov, ako sú Luciano Liggio (zomrel v roku 1993), Salvatore „Toto“ Riina (chytili ho v tom istom roku v Palerme) či Bernardo Provenzano (bol 43 rokov na úteku, zomrel tento rok 13. júla).

Až do 70. rokov 20. storočia bolo baštou mafie Palermo, pretože sa tam rozhodovalo o najlukratívnejších projektoch v stavebníctve a rozdeľovaní verejných objednávok. Túto úlohu neskôr prevzalo neďaleké Corleone obklopené horami. Tamojší mafiánsky klan rozšíril v 80. rokoch svoje pôsobenie mimoriadne brutálnymi metódami aj na Palermo. Medzi stovkami obetí vojny vedenej Riinom boli aj sudcovia, politici a vysokopostavení policajti.

Od roku 1991 do júna tohto roku talianska vláda kvôli infiltrácii mafiou rozpustila 212 obecných zastupiteľstiev, sumarizuje agentúra Reuters.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. augusta 2016