Taliani otvorili na Sicílii záchytné stredisko pre migrantov

Taliansko reagovalo na kritiku Európskej únie, že Rím zanedbáva bezpečnostné postupy a nesníma migrantom prichádzajúcim do Talianska odtlačky prstov.

Rím 22. decembra (WebNoviny.sk) – Taliansko otvorilo dnes v meste Trapani na Sicílii nové záchytné stredisko pre migrantov, ktorí do krajiny prúdia na lodiach cez Stredozemné more, napísala agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie talianskeho ministra vnútra Angelina Alfana.

Taliansko tak reagovalo na kritiku Európskej únie, že Rím zanedbáva bezpečnostné postupy a nesníma migrantom prichádzajúcim do Talianska odtlačky prstov. Prvé talianske záchytné stredisko pre migrantov vzniklo na ostrove Lampedusa v Stredozemnom mori, na polceste medzi pobrežím severnej Afriky a Sicílie.

„Taliansko dnes otvorilo v Trapani nový hotspot,“ povedal na koncoročnej tlačovej konferencii taliansky minister vnútra. Vyzval zároveň štáty EÚ na väčšiu súčinnosť pri repatriácii migrantov, ktorým nebol udelený politický azyl, čo podľa neho prispeje k záchrane záchytných stredísk pred „kolapsom“.

Hovorca talianskeho ministerstva vnútra pre DPA povedal, že tretí hotspot otvorí Taliansko v „najbližších dňoch“ v meste Pozzalio na Sicílii a s otvorením štvrtého sa ráta v januári v juhotalianskom regióne Apúlia.

Na základe registrácie a snímania odtlačkov prstov majú hotspoty slúžiť na oddelenie ekonomických migrantov od tých, ktorí majú nárok na udelenie politického azylu. Migranti z prvej skupiny budú vrátení do vlasti, tých ostatných si medzi seba budú musieť rozdeliť jednotlivé štáty EÚ.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. decembra 2015