Tajná voľba ústavných sudcov je podľa Blanára faktom, podľa opozície sa mal Smer-SD dohodnúť

403261_mat_bla_koll.jpg

BRATISLAVA 17. februára (WebNoviny.sk) – Koaličné strany budú hľadať dohodu na menách nových ústavných sudcov, ktorí sa budú voliť na marcovej schôdzi Národnej rady SR. Uviedol to v nedeľu v relácii O 5 minút 12 poslanec Juraj Blanár (Smer-SD).

Podľa lídra hnutia Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igora Matoviča je neúspešná voľba nových sudcov výsledkom koalície, ktorá sa nedokázala dohodnúť. Rovnaký názor zastáva aj šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Poslanci Národnej rady v priebehu uplynulého pracovného týždňa v opakovanej voľbe nezvolili ani jedného spomedzi 37 uchádzačov o post ústavných sudcov. Ústavný súd SR tak od soboty pracuje v obmedzenom režime, keď na ňom zostali iba štyria sudcovia a sudkyne.

Ústavný súd funguje v obmedzenom režime

Parlament bude voliť opakovane 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu v priebehu marca, na najbližšej schôdzi. Do 5. marca môžu oprávnené inštitúcie predkladať uchádzačov.

„Nenavodzujme tu atmosféru, že sa udialo niečo neobvyklé. Áno, ústavný súd funguje v obmedzenom režime, ale vládna koalícia má snahu sa pred najbližšou voľbou nových ústavných sudcov dohodnúť na spoločnom postupe aj kandidátoch,“ povedal Blanár. Doplnil tiež, že pre stranu Smer-SD je zásadným faktorom tajná voľba, ktorá je podľa nich základným výdobytkom Nežnej revolúcie z novembra 1989.

Opozičný líder hnutia OĽaNO Igor Matovič považuje opakovanú voľbu sudcov za vizitku vládnej garnitúry. „Oni majú väčšinu, a preto sa mali jednoducho dohodnúť. Opozícia si splnila svoju úlohu. My sme sa zachovali zodpovedne, keď sme našli naprieč celou demokratickou opozíciou dohodu na desiatich kandidátoch, ktorí by reprezentovali morálku a odbornosť,“ povedal Matovič.

Politické hry o jedinom mene

Podľa Borisa Kollára išlo v diskusiách o ústavnom súde iba o meno predsedu Smer-SD Roberta Fica, ktorý napokon svoju nomináciu stiahol. „Tu sledujeme debaty a politické hry o jednom jedinom mene. Ja si myslím, že táto vec je vyriešená a pán Fico už kandidovať nebude. Faktom zostáva, že koalícia má väčšinu a to, že sa nedokázali jej poslanci dohodnúť je iba ich problém. My sme sa dohodli,“ doplnil Kollár.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) vyhlásil novú voľbu ústavných sudcov, ktorých bude parlament voliť v marci. Do 5. marca tohto roka môžu podávať oprávnené inštitúcie svoje personálne nominácie.

Nie je na teraz zrejmé, či sa bude opakovať aj verejné vypočutie všetkých uchádzačov, alebo iba tých, ktorí sa do prvej voľby neprihlásili. Podľa súčasných pravidiel musí uchádzač získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

Viac k témam: OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Sme Rodina Boris Kollár, Smer-SD, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Tajná voľba ústavných sudcov je podľa Blanára faktom, podľa opozície sa mal Smer-SD dohodnúť © SITA Všetky práva vyhradené.

17. februára 2019