Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv sa dožíva 70 rokov

Na verejnosti sa švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv objavuje najmä raz za rok pri odovzdávaní Nobelových cien a na začiatku parlamentnej sezóny prijíma veľvyslancov cudzích krajín.Štokholm 30. apríla (WebNoviny.sk) – Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv sa v sobotu dožíva životného jubilea. Narodil sa 30. apríla 1946 v kráľovskom paláci Haga v Štokholme a bude mať 70 rokov. Syn korunného princa Gustafa Adolfa a princeznej Sibylly bol pokrstený 7. júna 1946 ako Carl Gustaf Folke Hubertus. Vojvoda z Jämtlandu – to bol jeho oficiálny titul – sa stal korunným princom po smrti svojho otca v roku 1950, keď mal štyri roky. Na trón nastúpil ako kráľ Karol XVI. Gustáv 15. septembra 1973 vo veku 27 rokov po úmrtí kráľa Gustáva VI. Adolfa.

Hlavou štátu je kráľ, ktorého právomoci obmedzuje ústava

Švédske kráľovstvo je konštitučná monarchia. Hlavou štátu je kráľ, ktorého právomoci od roku 1975 obmedzuje ústava. Kráľ odvtedy nemá právo zúčastňovať sa zasadania vlády, prestal byť hlavným veliteľom brannej moci a bol zbavený možnosti zasahovať do vytvárania novej vlády. Túto právomoc má predseda parlamentu, ktorý aj podpisuje zákony.

Korunný princ Carl Gustaf Folke Hubertus začal chodiť do školy na jeseň 1953. Strednú školu ukončil v roku 1966. Počas vojenskej služby, ktorá trvala 2,5 roka, absolvoval výcvik v pozemných, námorných a vzdušných silách Švédskeho kráľovstva so špeciálnym dôrazom na námorný výcvik. Po veliteľskom kurze na švédskej vojenskej škole ukončil dôstojnícke cvičenie na rôznych typoch lodí kráľovských námorných síl. V roku 1968 absolvoval jednoročné akademické štúdium na univerzite v Uppsale a neskôr študoval ekonómiu na univerzite v Štokholme.

Po tejto príprave pripravili pre korunného princa špeciálny program, počas ktorého sa zoznámil so švédskym právnym systémom a fungovaním švédskeho parlamentu, vlády a ministerstva zahraničných vzťahov. Medzinárodné skúsenosti princ naberal pri práci vo švédskej misii pri OSN v New Yorku a Afrike počas pôsobenia vo švédskej agentúre pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu. Určitý čas strávil v Londýne v banke Hambro, na švédskej ambasáde a vo švédskej obchodnej komore a tiež vo Francúzsku v priemyselnom podniku.

Korunný princ súčasne reprezentoval kráľa Gustáva VI. Adolfa na oficiálnych podujatiach – napríklad viedol švédsku delegáciu na Svetovej výstave v japonskej Osake. Počas olympijských hier v Mníchove v roku 1972 sa korunný princ zoznámil s Nemkou Silviou Renatou Sommerlathovou, dcérou Brazílčanky a nemeckého obchodníka, ktorá tam bola hosteskou. Narodila sa v Heidelbergu a dlhé roky žila v brazílskom Sao Paule, kde jej otec zastupoval švédsky podnik.


Medzi jeho záľuby patrí lyžovanie, jachtárstvo a jazda na koni

Ich oficiálne zasnúbenie sa konalo v marci 1976 a 19. júna 1976 bola v štokholmskej katedrále kráľovská svadba. Kráľovský pár má tri deti – korunnú princeznú Victoriu (1977), princa Carla Philipa (1979) a princeznú Madeleine (1982). Švédsko v roku 1980 pozmenilo ústavu tak, aby sa následníkom trónu automaticky stal prvý kráľovský potomok bez ohľadu na pohlavie. Až dovtedy takýto nárok prislúchal výlučne mužským kráľovským potomkom.
Kráľ Karol XVI. Gustáv sa zaujíma o prírodu a životné prostredie a má v týchto oblastiach hlboké vedomosti. Je čestným predsedom výboru Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) vo Švédsku. Zaujíma sa aj o priemyselné technológie. Medzi jeho záľuby patrí lyžovanie, jachtárstvo, záhrada a jazda na koni.

Na verejnosti sa švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv objavuje najmä raz za rok pri odovzdávaní Nobelových cien a na začiatku parlamentnej sezóny prijíma veľvyslancov cudzích krajín. Monarcha odovzdáva aj cenu Polar Music Prize, ktorá je najvýznamnejším hudobným ocenením vo Švédsku.
Kráľ musí podávať daňové priznanie a platiť dane rovnako ako každý iný švédsky občan. O dotáciách kráľovského dvora rozhoduje každý rok švédsky parlament. Kráľ má volebné právo, ale podľa tradície si ho neuplatňuje a ani inak nezasahuje do politického vývoja v krajine.

Švédsky kráľovský pár navštívil už aj Slovensko. Na pozvanie vtedajšieho prezidenta Rudolfa Schustera absolvoval 3.-5. apríla 2002 oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. Neoficiálnu návštevu SR v januári 2008 Karol XVI. Gustáv ako vášnivý poľovník využil na bažantiu poľovačku v revíri štátnych lesov pri Nitre.

zdroj: http://www.kungahuset.se

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

30. apríla 2016