Súdny dvor Európskej únie by mal zamietnuť rakúsku sťažnosť proti nemeckému mýtu

402055_gettyimages 943538962 676x380.jpg

BERLÍN 6. februára (WebNoviny.sk) – Súdny dvor Európskej únie (ECJ) by mal zamietnuť sťažnosť Rakúska proti nemeckému plánu na zavedenie diaľničného mýta. Najvyššiemu súdnemu tribunálu EÚ to odporučil v stredu jeho generálny advokát Nils Wahl.

Zablokovanie plánov

Skutočnosť, že majitelia áut registrovaných v Nemecku si tam môžu znížiť daň z motorových vozidiel o čiastku zodpovedajúcu príspevku na rozvoj infraštruktúry, „nepredstavuje diskrimináciu z dôvodov štátnej príslušnosti“, uviedol zástupca ECJ.

Jeho názor nie je pre súd záväzný, s argumentáciou svojich generálnych advokátov sa však najvyšší súdny tribunál EÚ zvyčajne stotožní, uviedla agentúra AP.

Rakúsko v októbri minulého roka vyzvalo ECJ, aby zablokoval plány Nemecka na zavedenie diaľničného mýta. Dôvodom mala byť diskriminácia občanov EÚ na základe národnosti. Príslušný zákon schválil nemecký parlament definitívne v marci.

Schválený kompromis

Norma je kompromisom prijatým v decembri spoločne s Európskou komisiou, ktorá Nemecko takisto zažalovala na Európskom súdnom dvore. Majiteľom áut registrovaných v Nemecku chce totiž štát kompenzovať diaľničný poplatok možnosťou odrátať si ho celý z dane na vozidlo.

Schválený kompromis nadväzuje na systém kompenzácií pre vlastníkov tzv. ekologických áut. Berie totiž do úvahy množstvo splodín, ktorými ich auto znečisťuje životné prostredie. Plán však aj po úpravách kritizovali najmä susedné Rakúsko, Holandsko a Belgicko, podľa ktorých diskriminuje zahraničných vodičov v Nemecku.

Viac k témam: ECJ Európsky súdny dvor, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk – Súdny dvor Európskej únie by mal zamietnuť rakúsku sťažnosť proti nemeckému mýtu © SITA Všetky práva vyhradené.

6. februára 2019