Štátne železnice nepodpísali kolektívnu zmluvu, návrh odmietli Daňove odbory

398931_mg_6862 676x400.jpg

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Kolektívna zmluva v Železniciach Slovenskej republiky (ŽSR) na roky 2019 a 2020 je bez podpisov. Ako informoval hovorca štátneho správcu železničnej infraštruktúry Michal Lukáč, podpísanie zmluvy zmaril Odborový zväz GINN pod vedením Martina Daňa.

„Výsledkom siedmeho kola kolektívneho vyjednávania bola dohoda na plnom znení kolektívnej zmluvy. Vyjednávalo sa o tom s 13 odborovými organizáciami počas 4 mesiacov. Dohodnutá kolektívna zmluva zabezpečuje čerpanie sociálneho fondu a iných výhod a zároveň aj mzdový rast,“ uviedol Lukáč podľa portálu NasaDoprava.sk.

Návrh označil za podvod

OZ GINN napriek tomu, že tvrdí, že zastupuje zamestnancov ŽSR, odmietol ako jediný z trinástich odborových organizácií podpísať dohodnuté znenie kolektívnej zmluvy.

„Zamestnávateľ bude postupovať v zmysle platných právnych predpisov tak, aby zamestnanci nepociťovali dopady vyplývajúce z rozhodnutia jedinej odborovej centrály,“ dodal Lukáč.

Prezidentský kandidát Martin Daňo vystupuje ako novinár a odborový predák Odborového zväzu GINN. Ten pôsobí vo viacerých súkromných spoločnostiach aj v štátnej správe.

„Okrem mňa a kolegov z GINN nikto nechcel 100 a viac eur – všetci so sklonenou hlavou podpísali zmluvu, ale my sme povedali na základe žiadostí radových pracovníkov železníc nie,“ uviedol Daňo v stredu na svojom profile na facebooku. Návrh kolektívnej zmluvy označil za podvod. Jej podpis by podľa neho železničiarom ubral všetky práva a „naplnil by len žalúdky odborárov“.

Prémia mala byť súčasťou mzdy

ŽSR a odborové organizácie, ktoré vyhlásili 11. januára štrajkovú pohotovosť, sa na znení novej kolektívnej zmluvy na roky 2019 a 2020 dohodli 31. januára. Zmluva mala začať platiť od 1. februára 2019 do 31. decembra 2020 a podľa spoločnosti garantuje zamestnancom výhody nad rámec Zákonníka práce a umožní čerpať sociálny fond.

Zmluva neobsahuje definitívny mzdový rast, spoločnosť a odbory budú preto pokračovať vo vyjednávaní o mzdovom náraste pre roky 2019 a 2020.

Dovtedy sa ŽSR a odborové organizácie dohodli, že zamestnávateľ bude vyplácať mesačnú prémiu 45 eur, ktorá bude poskytnutá s prihliadnutím na odpracované hodiny v príslušnom kalendárnom mesiaci. Prémia mala byť súčasťou mzdy už za január.

Odborové organizácie pri ŽSR pôvodne žiadali zvýšenie tarifnej mzdy o sto eur, teda zhruba o 10 percent, vedenie spoločnosti navrhovalo zvýšenie miezd o desať eur, čo zástupcovia zamestnancov označili za neakceptovateľné. Agentúra SITA požiadala o bližšie vyjadrenie ŽSR a Odborové združenie železničiarov, najväčšiu organizáciu zamestnancov na železniciach.

Viac k témam: kolektívna zmluva, odbory, ŽSR Železnice Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Štátne železnice nepodpísali kolektívnu zmluvu, návrh odmietli Daňove odbory © SITA Všetky práva vyhradené.

7. februára 2019