Štátna firma Debitum maže dlhy niekoľkých nemocníc, kupuje pohľadávky Sociálnej poisťovne

362331_thinkstockphotos 512539374 676x451.jpg

BRATISLAVA 17. júla (WebNoviny.sk) – Štátna firma Debitum vymaže časť dlhov v našom zdravotníctve. Ako uvádza utorňajšie vydanie Hospodárskych novín, spoločnosť, ktorej 100-percentným akcionárom je rezort zdravotníctva, aktuálne od Sociálnej poisťovne kupuje balík 754 pohľadávok.

Ide o staré sekery 18 zdravotníckych zariadení z celého Slovenska, ktoré na sociálnom poistení do 31. decembra 2016 dlhovali dokopy viac ako 194 miliónov eur.

Koncepcia oddlženia zdravotníctva

Transakcia medzi štátnymi inštitúciami prinesie na účet poisťovne takmer 183,5 milióna eur. „Ide o jeden z krokov koncepcie oddlženia zdravotníckych zariadení schválenej uznesením vlády z 13. septembra 2017. Sociálna poisťovňa tak získa zdroje, ktoré boli doposiaľ viazané v pohľadávkach po lehote splatnosti,“ potvrdil pre HN hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Odporúčame:
Starobné penzie medziročne stúpli, dôchodcovia dostávajú v priemere vyše 441 eur

Vládny kabinet vlani na ozdravný proces odklepol sumu 585 miliónov eur. Z toho 28 miliónov eur predstavuje návratná finančná výpomoc pre Národnú transfúznu službu na úhradu jej starých záväzkov.

Do oddlžovania sa mohli zapojiť všetky slovenské nemocnice. Reálny záujem prejavili zariadenia patriace pod štát či samosprávu – napríklad Národný ústav detských chorôb z Bratislavy, Fakultná nemocnica Trnava, Univerzitná nemocnica Bratislava-Ružinov či Sanatórium Tatranská Kotlina.

Súkromné nemocnice sa nezapojili

Súkromné nemocnice zo siete Svet zdravia finančnej skupiny Penta dopredu avizovali, že sa nezapoja. Do koncepcie predstavenej bývalým ministrom Tomášom Druckerom sa nepripojili ani zdravotnícke zariadenia z portfólia nemocničnej skupiny Agel.

Čo so získaným balíkom pohľadávok podnikne spoločnosť Debitum, zatiaľ rezort zdravotníctva neprezrádza. „V rámci maximálnej transparentnosti sú niektoré detaily ešte v procese. Cieľom je, aby pravidlá boli nastavené férovo voči všetkým stranám,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Odporúčame:
SaS chváli Pellegriniho a Kalavskú za víziu zdravotníctva, liberáli však vidia aj nedostatky

Jednou z možností je i vymáhanie dlhov. Zo zmluvy o ich postúpení však vyplýva, že Debitum ich nesmie postúpiť tretej strane, ktorá „nie je právnickou osobou so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu“.

Podobný krok ako v prípade vyrovnania podlžností nemocníc na sociálnych odvodoch pri zdravotnom poistení nehrozí. „Zdravotnícke zariadenia nemajú záväzky po lehote splatnosti voči zdravotným poisťovniam,“ uviedla pre HN Eliášová.

Viac k témam: oddlžovanie nemocníc, Sociálna poisťovňa, štátna firma Debitum, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Štátna firma Debitum maže dlhy niekoľkých nemocníc, kupuje pohľadávky Sociálnej poisťovne © SITA Všetky práva vyhradené.

17. júla 2018