Štartuje európska kampaň za práva žien Step up!

Kampaň za práva žien a ich detí, ktoré zažívajú násilie, na prístup k podpore a ochrane poukazuje aj na to, že len 15 zo 46 európskych krajín, medzi nimi aj Slovensko, poskytuje špecializované telefonické linky pomoci pre ženy.

BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) – Európska sieť Women against Violence Europe (WAVE) spúšťa kampaň pod názvom Step up! V rámci kampane budú počas nasledujúcich dvoch rokov členské organizácie siete WAVE v celej Európe podporovať právo žien a ich detí, ktoré zažívajú alebo zažili násilie, na prístup k podpore a ochrane, agentúru SITA o tom informovala programová riaditeľka mimovládnej organizácie Fenestra Dušana Karlovská.

Násilie páchané na ženách a dievčatách je stále najčastejšou formou porušovania ľudských práv, ktoré má fatálne následky – v roku 2012 spáchali členovia rodín alebo partneri žien približne 47% všetkých vrážd žien,“ pripomína sa v tlačovej správe ku kampani, do ktorej sa aktívne zapájajú ženské organizácie združené v Bezpečnej ženskej sieti zo Slovenska.

Podľa údajov organizátorov kampane, jedna z troch žien v Európe zažije počas svojho života fyzické alebo sexuálne násilie. Pritom len 15 zo 46 európskych krajín, medzi nimi aj Slovensko, poskytuje špecializované telefonické linky pomoci pre ženy. Navyše v Európe chýba 47 tisíc miest v bezpečných ženských domoch. „Mnoho európskych krajín veľmi nedostatočne investuje do špecifických podporných služieb, v dôsledku čoho sa ženy nemajú kam obrátiť a dostať primeranú pomoc. Vyzývame predstaviteľov a predstaviteľky EÚ, národné vlády a iných dôležitých aktérov a aktérky v spoločnosti, aby zvýšili investície do zastavenia násilia páchaného na ženách,” cituje tlačová správa Rosu Logar, prezidentku európskej siete WAVE.

Slovensko má národnú bezplatnú nonstop telefonickú linku pre ženy zažívajúce násilie od marca 2015. „Oceňujeme, že v posledných dvoch rokoch vláda SR podporila posilnenie existujúcich kapacít a vznik nových špecifických podporných služieb pre ženy zažívajúce násilie. Napriek tomu na Slovensku stále nemáme potrebný počet špecifických podporných služieb a v niektorých okresoch a regiónoch Slovenska ženy nemajú prístup k pomoci, podpore a ochrane,“ uvádza sa ďalej v tlačovej správe, o ktorej informuje občianske združenie Fenestra aj na svojej webstránke http://www.fenestra.sk. Mimovládne organizácie pomáhajúce ženám preto vyzývajú štáty Európy, aby investovali viac do služieb pre ženy vystavené násiliu. „Rovnako vyzývame médiá, aby podporili kampaň šírením videa ku kampani, ktoré je dostupné na: https://youtu.be/0SWDJMM-ZMg,“ dodáva sa v tlačovej správe. Viac informácií o kampani možno nájsť na http://www.wave-network.org.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. mája 2016