Starbucks reaguje na kroky Trumpa, zamestná 10 000 utečencov

Obchodný reťazec Starbucks uviedol, že ‚nebude stáť bokom a mlčať‘ v čase, keď s každým ďalším krokom novej administratívy USA narastá neistota. WASHINGTON 30. januára (WebNoviny.sk) – Americká firma Starbucks, najväčší obchodný reťazec kaviarní na svete, oznámila plán, že v najbližších piatich rokoch mieni v rôznych častiach sveta zamestnať 10.000 ľudí utekajúcich pred vojnou, násilím, prenasledovaním alebo diskrimináciou.

Ide o reakciu firmy na kroky nového prezidenta USA Donalda Trumpa v oblasti imigračnej politiky. Výkonný riaditeľ firmy Starbucks Howard Schultz v otvorenom liste svojim zamestnancom napísal, že príslušné Trumpovo nariadenie uňho vyvoláva znepokojenie, smútok, ale aj rozhodnutie konať.

Odporúčame:

Tisíce ľudí protestovali proti Trumpovmu imigračnému výnosu

Obmedzenia moslimov podľa Trumpa fungujú a budú ešte horšie

Cudzinci s trvalým pobytom v USA sa môžu vrátiť

USA pod paľbou kritiky: Obmedzenie moslimov poškodí i Európe
Prísľub amerického sna je spochybnený
„Žijeme v bezprecedentnej dobe, v období, keď je spochybnený prísľub amerického sna,“ uvádza sa v liste. Otvoreným listom chce dať Schultz súčasne najavo, že Starbucks „nebude stáť bokom a mlčať“ v čase, keď s každým ďalším krokom novej administratívy USA narastá neistota.

Schultz dodal, že je v kontakte so zamestnancami, ktorých sa týkajú reštrikcie na vstup na územie USA, ako aj preverovanie osôb pochádzajúcich zo siedmich moslimských krajín – Sýrie, Líbye, Sudánu, Iránu, Iraku, Somálska a Jemenu -, vyplývajúce z Trumpovho nedávneho výnosu. Starbucks pôsobí v 75 krajinách sveta, kde má viac ako 25.000 kaviarní, dodala spravodajská stanica BBC.

Kritika prišla aj z technologického sektora
Nariadenie prezidenta Trumpa zakazujúce občanom siedmich krajín s väčšinovým moslimským obyvateľstvom vstup na územie USA kritizoval v uplynulých dňoch aj americký technologický sektor. Šéfovia koncernov, ktoré sídlia prevažne v kalifornskom Silicon Valley a zamestnávajú mnoho pracovníkov z moslimských krajín, ho označili za nemorálne.

Trumpovo volebné víťazstvo technologické firmy prekvapilo. Mnohé počítali s tým, že do Bieleho domu sa dostane jeho vyzývateľka Hillary Clintonová z tábora demokratov, ktorí si so spoločnosťami v Silicon Valley lepšie rozumejú.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

30. januára 2017