Spolupráca s odborníčkou pre ošetrovateľstvo nie je adekvátna, tvrdí ministerka Kalavská

377490_kalavska 676x451.jpg

BRATISLAVA 4. februára (WebNoviny.sk) – Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa spolu s predsedom Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefanom Zelníkom ešte pred vyhlásením Asociácie nemocníc Slovenska zhodli na tom, že spolupráca s hlavnou odborníčkou pre ošetrovateľstvo nie je adekvátna.

Rezort pracuje na mnohých krokoch

Uviedla to v pondelok hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová v reakcii na kritiku Asociácie nemocníc Slovenska, týkajúcu sa vyjadrení odborníčky MZ SR pre ošetrovateľstvo Heleny Gondárovej-Vyhničkovej o praktických sestrách.

Ministerstvo zdravotníctva pracuje podľa Zuzany Eliášovej na konštruktívnych krokoch, ktorých cieľom je zlepšenie stavu v ošetrovateľstve.

„Rezort pracuje na mnohých krokoch, ktorý stav v uvedenej oblasti postupne a systematicky zlepšuje. Za nami sú konkrétne výsledky, a preto na ďalšie napredovanie uvítame konštruktívnu spoluprácu, nie deštruktívne vyjadrenia smerom k verejnosti,“ ozrejmila Eliášová.

Dvere pre diskusiu sú otvorené

Ministerstvo zdravotníctva zriadilo ešte v roku 2016 na svojej pôde pozíciu ministerskej sestry, ktorá má byť podľa hovorkyne MZ SR pomyselným spojivom medzi ministerstvo a sestrami.

„Preto sú dvere rezortu na konštruktívnu diskusiu otvorené, počúvame názory a sme za to, že racionálnym dialógom vieme nájsť riešenia, ktoré budú pomáhať posúvať veci vpred,“ dodala Eliášová.

Kritizovanie odborníčky pre ošetrovateľstvo

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) minulý týždeň kritizovala vo svojom vyhlásení tvrdenia hlavnej odborníčky MZ SR pre ošetrovateľstvo Heleny Gondárovej-Vyhničkovej o praktických sestrách.

Ak podľa ANS hlavná odborníčka pre ošetrovateľstvo porovnáva štvorročné štúdium praktickej sestry s niekoľkotýždňovým kurzom zdravotného asistenta vo Veľkej Británii, je načase položiť MZ SR otázku, čie záujmy vlastne obhajuje.

„Arogantne a demagogicky prirovnáva študijný odbor praktickej sestry k trabantom, šíri poplašné správy o ohrození zdravia pacientov – znova na neporovnateľnom príklade zdravotníckeho asistenta z Veľkej Británie,“ uviedla ANS.

Viac k témam: ANS Asociácia nemocníc Slovenska, hlavná odborníčka pre ošetrovateľstvo, Ministerstvo zdravotníctva SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Spolupráca s odborníčkou pre ošetrovateľstvo nie je adekvátna, tvrdí ministerka Kalavská © SITA Všetky práva vyhradené.

4. februára 2019