Služobný pes opäť pomohol štátnej správe, v batožine na letisku identifikoval koral bez potrebného povolenia

502083_gettyimages 1329574042 676x451.jpg

30.3.2023 (SITA.sk) – Služobný pes pomohol identifikovať na bratislavskom letisku koral z radu scleractinia, ktorý nesprevádzali príslušné povolenia.

Vybranú batožinu prezreli röntgenovým prístrojom a ak upozornil na podozrivý obsah, zamestnanci Finančnej správy SR batožinu otvorili a skontrolovali. Pracovník finančnej správy nájdený koral zaistil. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo životného prostredia SR.

Kontroly zamerané na CITES komodity

Envirorezort v spolupráci s Finančnou správou SR, Štátnou ochranou prírody SR a Slovenskou inšpekciou životného prostredia uskutočnilo na bratislavskom letisku začiatkom marca kontrolu zameranú na CITES komodity v batožinách cestujúcich.

Zamestnanci inštitúcií sa pri kontrole batožiny zamerali na exempláre druhov zaradené v prílohách Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, ktoré pri dovoze alebo vývoze musia sprevádzať príslušné povolenia. Ide o koraly, mušle, tradičnú čínsku medicínu, výrobky zo slonoviny, z kože plazov, z morských korytnačiek, kožušiny, orchidey, kaktusy a iné.

Podobné akcie chcú opakovať

Cieľom Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozený mi druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín je prispieť k ich ochrane, nakoľko dopyt po exotických druhoch rastlín a živočíchov a ich produktoch takmer zapríčinil ich vyhubenie.

Medzi ohrozené druhy patria slony, nosorožce, mačkovité šelmy, primáty, papagáje, dravce, mnohé plazy, koraly, vybrané druhy mušlí, kaktusy, orchidey, tropické drevo. Kontroly s takýmto zameraním plánujú kompetentné orgány štátnej správy opakovať.

Viac k témam: Dohovor o medzinárodnom obchode, Kontrola, Služobný pes
Zdroj: SITA.sk – Služobný pes opäť pomohol štátnej správe, v batožine na letisku identifikoval koral bez potrebného povolenia © SITA Všetky práva vyhradené.

30. marca 2023