Slovenských hokejistov čaká tradičný turnaj Arosa Challenge

Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Zdeno Cíger má v porovnaní s Nemeckým pohárom k dispozícii iba troch nováčikov – brankára Michala Valenta, obrancu Branislava Kubku a útočníka Marcela Holoviča.BRATISLAVA 17. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenskú hokejovú reprezentáciu čaká v najbližších dvoch dňoch druhá tohtosezónna turnajová previerka.

Po novembrovom Nemeckom pohári a štvrtom mieste v Augsburgu sa zverenci trénera Zdena Cígera predstavia na tradičnom predvianočnom turnaji Arosa Challenge vo Švajčiarsku. V piatok od 16.15 h Slováci zabojujú o víťazstvo proti Bielorusom a na druhý deň sa v závislosti od výsledkov prvého dňa stretnú vo finále alebo v zápase o tretie miesto s Nórmi alebo Švajčiarmi.

Program turnaja Arosa Challenge 2015 vo švajčiarskej Arose:
piatok 18. decembra: Slovensko – Bielorusko (16.15), Švajčiarsko – Nórsko (20.15)
sobota 19. decembra: Švajčiarsko – Slovensko/Bielorusko (16.15), Nórsko – Slovensko/Bielorusko (20.15)

Cíger má v porovnaní s Nemeckým pohárom k dispozícii iba troch nováčikov – brankára Michala Valenta, obrancu Branislava Kubku a útočníka Marcela Holoviča. Pred mesiacom do Augsburgu cestovalo až sedem hokejistov bez jediného štartu v národnom mužstve. V porovnaní s pôvodnou nomináciou musel hlavný kouč urobiť jedinú zmenu, keď zraneného obrancu Michala Čajkovského nahradil Martin Štajnoch.

„Oproti predchádzajúcej akcii máme deväť odlišných hráčov. To bol plán, aby sme vyskúšali čo najviac hokejistov,“ povedal Cíger pred odchodom do Arosy a pokračoval: „Ťažko hodnotiť, či je to silnejší tím. Dopredu to veľmi nie je možné. Záležať bude na tom, ako sa chlapci k tomu postavia. V Nemecku sme mali dobrý prvý zápas a s domácim výberom nám odišla disciplína. Keď budeme hrať kolektívne a disciplinovane, vtedy sa dá na medzinárodnej úrovni hrať.“

Radosť z nominácie mal mladý útočník Cehlárik

Prvým súperom slovenského výberu pod švajčiarskymi Alpami bude v piatok bieloruský tím. V predchádzajúcich dvoch ročníkoch prehrali Slováci práve s Bielorusmi vo vstupných zápasoch v Arose zhodne 1:2. „O súperoch sa pred turnajom vyjadruje len veľmi ťažko. Nemajú stabilné zostavy, menia sa tréneri a systémy. Musíme predvádzať našu hru. Ja staviam na disciplíne. Chalani sa musia pohybovať v určitých priestoroch a veriť, že z tých miest budú dávať góly. Nesmú odhadzovať puky. To sú základné veci, ktoré keď ukážu v zápase, môžeme byť úspešní,“ poznamenal kouč Cíger.

Radosť z nominácie do seniorskej reprezentácie mal mladý útočník Peter Cehlárik, ktorý doteraz odohral šesť duelov v národnom tíme. Na prvý presný zásah v najcennejšom drese stále čaká. „Som veľmi rád, že som teraz dostal pozvánku. Po chorobe som v klube odohral tri zápasy, v tabuľke sa posúvame nahor. Verím, že dostanem trochu viac priestoru. Uvidíme, ako to dopadne. Základom bude, aby som veľmi rýchlo prišiel na systém našej hry. Chcem zaujať, aby som dostal pozvánku aj na ďalšiu akciu,“ povedal 20-ročný krídelník, ktorý už niekoľko sezón pôsobí na severe Švédska v tíme Lulea HF.

Najskúsenejším hráčom v kádri je Sersen

Najskúsenejším článkom slovenskej reprezentácie na decembrovom turnaji bude obranca Michal Sersen (86 zápasov/8 gólov). Ten vynechal Nemecký pohár, keďže bol súčasťou bojkotu početnej skupiny hráčov, no už v novembri vyjadril ochotu vrátiť sa do národného tímu.

Decembrová pauza v klube a účasť na turnaji v Arose môžu Sersenovi dodať nové impulzy. V Slovane Bratislava sa mu totiž až tak nedarí a kolísavé výsledky dosahuje aj jeho tím v KHL. „Nie je tajomstvo, že nemám najlepšiu sezónu. Verím, že v reprezentácii prídem do kontaktu s iným herným systémom a nakopne ma to k lepším výkonom,“ povedal Sersen, ktorého hlavný tréner Cíger určil za kapitána výberu.

Jeho asistentom bude útočník Tomáš Marcinko, viac štartov ako on majú iba Sersen a Patrik Lušňák. „Dúfame, že dopadneme lepšie ako v novembri na Nemeckom pohári. Všetko bude závisieť od piatkového zápasu proti Bielorusku, či budeme hrať vo finále alebo o tretie miesto. Musíme zvládnuť prvý duel – nielen herne, ale hlavne výsledkovo. Bielorusi budú mať väčšinou hráčov z KHL, predvedú svoj typický hokej. My sa však musíme hlavne sústrediť na svoj výkon, nie na súpera. Verím, že v Arose naše výkony nebudú kolísať až tak ako v Nemecku. Tam sme si vyskúšali systém, ďalší si ho osvojovali v tréningových kempoch na Slovensku. Výkony musíme podávať na ľade a keď budú stopercentné, tak sa to aj prejaví vo výsledkoch,“ poznamenal Tomáš Marcinko.

Káder slovenskej hokejovej reprezentácie na turnaj Arosa Challenge:

Brankári: Marcel Melicherčík (HC Košice, 1/0), Michal Valent (HK Nitra, 0/0)

Obrancovia: Peter Čerešňák (HC Steel Vítkovice, ČR, 25/1), Adam Jánošík (HC Piráti Chomutov, ČR, 18/1), Oldrich Kotvan (HC PSG Zlín, ČR, 6/0), Lukáš Kozák (HC Slovan Bratislava, KHL, 9/0), Branislav Kubka (HC Plzeň, ČR, 0/0), Michal Sersen (HC Slovan Bratislava, KHL, 86/8), Eduard Šedivý (HC Košice, 3/1), Martin Štajnoch (HC Dynamo Pardubice, 16/0)

Útočníci: Martin Bakoš (Bílí Tygři Liberec, ČR, 18/2), Marek Bartánus (HC Košice, 12/2), Peter Cehlárik (Lulea HF, Švéd., 6/0), Rastislav Dej (HK Hradec Králové, ČR, 20/0), Michal Hlinka (Dukla Trenčín, 3/0), Marcel Holovič (ŠHK 37 Piešťany, 0/0), Andrej Kudrna (Sparta Praha, ČR, 2/0), Patrik Lušňák (HC Slovan Bratislava, KHL, 40/5), Tomáš Marcinko (HC Dynamo Pardubice, ČR, 32/1), Radovan Puliš (HKM Zvolen, 1/0), Martin Réway (Fribourg-Gottéron, Švaj., 19/1), Pavol Skalický (HC Slovan Bratislava, KHL, 6/0)

Realizačný tím: Róbert Švehla (generálny manažér), Zdeno Cíger (tréner), Miroslav Miklošovič (asistent trénera), Peter Kosa (tréner brankárov), MUDr. František Okál (lekár), Michal Malina (masér), Samuel Petráš (kustód), Andrej Foltýn (fyzioterapeut), Viktor Fábik (fyzioterapeut), Tomáš Štulajter (médiá), Igor Andrejkovič (videoanalytik)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. decembra 2015