Slovensko.Digital rokuje o projekte Systém verejného obstarávania, veľkým rizikom je rozpočet

362111_pocitac 676x518.jpg

BRATISLAVA 12. februára (WebNoviny.sk) – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) a občianske združenie Slovensko.Digital pokračujú v rokovaniach o projekte úradu Systém verejného obstarávania (SVO), ktorého cieľom je podpora celého procesu verejného obstarávania v SR.

Občianske združenie momentálne považuje za veľké riziko predložený rozpočet projektu vo výške takmer 20 miliónov eur vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH).

Ambiciózny projekt za milióny eur

Predseda ÚVO Miroslav Hlivák informoval, že na intenzívnych rokovaniach a v konštruktívnej diskusii hľadajú s odborníkmi z tretieho sektora najlepšie riešenie v prípravnej fáze tohto podľa neho ambiciózneho projektu. „V debate je veľa výziev, no teší ma, že si vieme sadnúť za jeden stôl a otvorene o nich diskutovať. Zostal nám už len jediný bod, v ktorom si síce rozumieme, no momentálne úrad v danom štádiu prípravy projektu nedokáže kvalifikovane odpovedať na jednu z podstatných otázok Slovensko. Digital,“ uviedol Hlivák. „Týmto bodom je rozpočet, teda náklady projektu, ktoré sú aktuálne navrhované na úroveň 19 750 824 eur s DPH,“ priblížil Hlivák.

Slovensko.Digital projekt víta, vo svojej analýze pozitívne hodnotí takmer všetky jeho kategórie. „Za veľké riziko v danej fáze však považujeme predložený rozpočet, na čo sme upozornili aj v našom hodnotení Red Flags. Oceňujeme ale proaktívnu komunikáciu s našim združením, konštruktívnu debatu a prísľub ÚVO zdetailizovať rozpočet a overiť ho v predbežných trhových konzultáciách,“ povedal výkonný riaditeľ Slovensko. Digital Ján Hargaš.

Projekt má odrážať reálnu cenu

Aktuálna úroveň rozpočtu je podľa ÚVO stanovená expertným odhadom, pričom to neznamená konečnú výšku nákladov na projekt. Ich výška sa spresní na základe detailnejších funkčných požiadaviek na systém. „To znamená, že otázka výšky nákladov na projekt je v súčasnosti stále otvorená a nemožno ju brať ako konečnú. Až reálny dotyk s IT trhom, na základe našich detailných funkčných požiadaviek, nám spresní odpoveď na otázku, aké budú reálne náklady na projekt,“ poznamenal Hlivák. V tejto chvíli podľa neho preto nie je možné nič predbiehať a dávať v tejto veci záväzné stanoviská.

Slovensko.Digital očakáva, že úrad urobí také kroky, ktorými podloží a obháji predložený rozpočet tak, aby z nášho pohľadu odrážal reálnu cenu. „Chcel by som zdôrazniť, že naša červená vlajka zatiaľ zostáva v platnosti, kým úrad predloží detailnejšie dáta,“ dodal Hargaš. „Verím, že stojí za to vytrvať v náročných rokovaniach, keďže nás spája spoločný cieľ a tým je zaistenie čo najlepšej služby za verejné peniaze,“ uzavrel Hlivák.

Viac k témam: Slovensko.Digital, ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko.Digital rokuje o projekte Systém verejného obstarávania, veľkým rizikom je rozpočet © SITA Všetky práva vyhradené.

12. februára 2019