Slovenskí volejbalisti zdolali v Číne Japoncov

Volejbalisti SR triumfovali v aktuálnom ročníku SL tretíkrát, čo je dôležité vzhľadom na záchranu v tejto divízii. SÜAN-ČCHENG 2. júla (WebNoviny.sk) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti piatkovej prehre s Číňanmi (0:3) dosiahli na treťom turnaji – záverečnom v rámci základnej fázy – v čínskom meste Süan-čcheng v rámci II. výkonnostnej divízie Svetovej ligy 2016 prvé víťazstvo.

Zverenci trénera Miroslava Palguta si v sobotu poradili s Japoncami 3:1 (18, 21, -24, 22) a preskočili ich v tabuľke H-skupiny. Volejbalisti SR triumfovali v aktuálnom ročníku SL tretíkrát, čo je dôležité vzhľadom na záchranu v tejto divízii. V nedeľu od 9.00 h SELČ zakončia Slováci svoje vystúpenie v súťaži duelom s Turkami, ktorí v Číne zatiaľ nestratili ani set.

V 12-člennej tabuľke II. divízie SL sú už bez šance na postup na Final Four tejto výkonnostnej skupiny. Záverečný turnaj sa uskutoční v portugalskom meste Matosinhos (9. – 10. júla), zúčastnia sa tri najlepšie tímy konečného poradia a domáca reprezentácia. Slovensko pôsobí vo Svetovej lige tretí rok, ale premiérovo v II. divízii; predtým bolo súčasťou III. výkonnostnej skupiny.

Svetová liga volejbalistov 2016 – II. divízia – sobotňajšie výsledky:

Čína – Turecko 0:3 (-25, -23, -18)

Slovensko – Japonsko 3:1 (18, 21, -24, 22)
113 min, rozhodovali: Ťün Sang-čchun (Kór. rep.) a Robb (Kan.), 4513 divákov.
Zostava a body SR: Paták 20, F. Palgut 3, Prešinský 7, Chrtiansky 15, Mlynarčík 20, Ondrovič 4, libero Kubš (Kašper 1, Halaj 0). Tréner: M. Palgut.

Hlasy:

Miroslav Palgut (tréner SR): „Som rád, že sme zvládli tento dôležitý zápas, pretože s Japoncami sme natesno v tabuľke a dá sa povedať, že to bol šesťbodový zápas. Prvé dva sety sme hrali veľmi dobre a najmä podaním sme zatlačili súpera. Mali veľký rešpekt pred naším blokom. Konečne sme chytili aj lopty v poli, čo bolo veľmi dôležité. Škoda úpadku koncentrácie v treťom sete, dali sme šancu Japoncom, ktorých sme naháňali a v koncovke sme tesne prehrali. V štvrtom sete sme sa vrátili k svojej hre, zvládli sme koncovku a získali sme dôležité víťazstvo. Väčšina hráčov sa na tomto turnaji stretla prvýkrát s ázijským štýlom volejbalu, sú to nižší hráči, ťažko sa blokujú a sú dobrí v obrane v poli. Po piatkovom výkone sme išli do duelu s obavami, ale verili sme, že na tohto súpera máme a musím chalanom za tento výkon pogratulovať. Súboj s Turkami bude o vôli a silách, pretože už toho chalani majú dosť, ale čaká nás posledný zápas a dáme do toho všetko.“

Matej Paták (kapitán a smečiar SR): „Mrzí ma tretí set, pretože to mohlo byť 3:0. Boli sme jasne lepší ako oni, ale na začiatku tretieho setu sme urobili zbytočné chyby. Je dôležité, že sme v štvrtom sete opäť hrali dobre, vrátili sa k svojej hre a zvládli sme to. Keď zatlačili servisom, tak sme hľadali slabinu na ich bloku, ale keď sme mali prihraté, tak sme v útoku až na niektoré časti dominovali. Chceli sme piatkový výkon napraviť, dokázať, že vieme hrať volejbal a som rád, že sa nám to podarilo. Po víťazstve je určite lepšia nálada. Na predošlých dvoch turnajoch sme vždy posledný zápas hrali dobre a verím, že to tak bude aj tu v Číne.“

Štefan Chrtiansky (smečiar SR): „Pre naše mladé družstvo je veľmi dôležité každé víťazstvo a každý dobrý zápas, ktorý odohráme. Takéto víťazstvo nás určite nakopne, aby sme si ďalej verili. Dnes sme si udržali koncentráciu počas takmer celého zápasu a aj keď sme urobili chybu, nesklopili sme hlavy a nedostali sme sériu bodov ako proti Číne. V treťom sete sme trochu poľavili, ale vyrovnali sme a potom nám v koncovke chýbalo šťastie. Štvrtý sme si uhrali a to je dôležité.“

Matej Kubš (libero SR): „Vedeli sme, že je to priamy súboj o udržanie sa v druhej divízii Svetovej ligy, pretože Japonci mali dve víťazstvá ako my. Som rád, že sme tento dôležitý zápas zvládli. Veľmi dobre sme blokovali, čo súviselo s naším dobrým servisom, ktorým sme ich odtiahli od siete. Potom útočili na dvoj až trojblok. Majú malých smečiarov a mali problém sa presadiť. Japonci v prvom zápase proti Turkom nastúpili s dvomi hráčmi z lavičky, ale dnes hrali s prvým nahrávačom a univerzálom, z čoho je jasné, že zápasu s nami dali veľkú dôležitosť a verili si na nás. O to viac si víťazstvo cením. Výhra nám určite pomôže a psychicky nás nakopne. Po prehre s Čínou nám tréneri trochu dohovorili a pomohlo to.“