Skvelý Svitko tretím Slovákom s víťazstvom na Rely Dakar

Do konca Rely Dakar 2016 zostávajú ešte tri etapy a Štefan Svitko je blízko k splneniu sna postaviť sa na pódium. Za vedúcim Tobym Priceom z Austrálie zaostáva síce až o 23 minút, no pred tretím Pablom Quintanillom má takmer 20 minút k dobru.LA RIOJA 14. januára (WebNoviny.sk) – Slovenský motorizmus po takmer roku oslavuje ďalší etapový triumf na prestížnych pretekoch Rely Dakar. V stredajšej 10. etape na 38. ročníku sa oň postaral Štefan Svitko. Tridsaťtriročný jazdec na motocykli 450 Rally Replica KTM si pripísal prvenstvo ako tretí Slovák, vlani sa to dvakrát podarilo Ivanovi Jakešovi a ešte v roku 1999 v Afrike Jaroslavovi Katriňákovi. Rodený Žaškovčan Svitko sa tešil z prvenstva v skrátenom 244-kilometrovom meranom úseku z Belénu do mesta La Rioja a v priebežnom poradí je tri etapy pred koncom na vynikajúcom druhom mieste.

„Som veľmi rád. Keď som prišiel do cieľa, všetci ma čakali a nevedel som, čo sa deje. Po chvíli som zistil, že som vyhral. Etapa bola veľmi pekná, hoci nám ju opäť skrátili. Asi na 230. kilometri ju organizátori zastavili, čo som aj v podstate rád, pretože na 150. kilometri som spadol a rozbil roadbook. Našťastie som dostihol Pricea a Benavidesa, takže som mohol ísť za nimi. V pieskových dunách sa, chvalabohu, neprášilo, pár hodín pred tým tam spŕchlo a dalo sa mi jazdiť aj bez roadbooku. Je to však nebezpečné, lebo som vôbec nevidel, kde sú nástrahy a chúlostivé miesta,“ povedal Svitko pre RTVS.

Odporúčame:

Fantastický Štefan Svitko vyhral 10. etapu Rely Dakar

Slovenský reprezentant na svojom siedmom Dakare žiari. V predošlých ročníkoch sa zo začiatku vždy najprv rozbiehal a neútočil na najvyššie pozície, no tento rok je to inak. Už od úvodu zbiera jedno skvelé umiestnenie za druhým, v doterajších deviatich etapách (prvú zrušili, pozn.) skončil až sedemkrát v top 5 – vyhral, bol druhý, piaty a štyrikrát štvrtý. Okrem toho bol štrnásty a deviaty.

Do konca Rely Dakar 2016 zostávajú ešte tri etapy a Slovák je blízko k splneniu sna postaviť sa na pódium. Za vedúcim Tobym Priceom z Austrálie zaostáva síce až o 23 minút, no pred tretím Pablom Quintanillom má takmer 20 minút k dobru. „Väčšinu Dakaru som bol priebežne štvrtý. Do cieľa sú ešte tri etapy a viac ako tisíc meraných kilometrov. Trochu ma štve, že každý deň sa mi prihodia nejaké technické problémy, mám šťastie, že môžem pokračovať ďalej. Taký je Dakar. Vo štvrtok pôjdem z prvého miesta, uvidíme, ako to dopadne. Ak sa mi podarí udržať sa do tretieho miesta, bude to pre mňa ako víťazstvo,“ dodal Svitko.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. januára 2016