Skvelá Cibulková zdolala Halepovú, šanca na postup žije

Dominika Cibulková sa triumfom nad Simonou Halepovou udržala v hre o postup do semifinále WTA Finals.SINGAPUR 27. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako siedma zvíťazila nad rumunskou trojkou podujatia Simonou Halepovou za 109 minút 6:3, 7:6 (5) v úvodnom z dvoch štvrtkových stretnutí v základnej Červenej skupine dvojhry na koncoročnom výberovom šampionáte BNP Paribas WTA Finals presented by SC Global v Singapure.

Dominika Cibulková na WTA Finals:

Cibulková dôstojne bojovala, na Kerberovú však nestačila

Video: Cibulková na WTA Finals neuspela ani v druhom zápase

Video: Cibulkovej faux pas na WTA Finals, brala ho s úsmevom

Udržala si šancu na postup do sobotňajšieho semifinále. Cibulková potrebuje vlastný triumf 2:0 na sety, čo už zvládla, v kombinácii s rovnako hladkým úspechom Nemky Angelique Kerberovej proti Američanke Madison Keysovej (13.30 h SELČ). Kerberová už výsledkom prvého setu duelu Cibulkovej s Halepovou nadobudla istotu prieniku do víkendovej nadstavbovej fázy. Istou víťazkou Bielej skupiny je od stredy Ruska Svetlana Kuznecovová.

Cibulková dominovala na winnery 32:10

Cibulková dominovala proti miestnej finalistke z predvlaňajška Halepovej na „winnery“ 32:10. Pri aktívnom prístupe, pochopiteľne, porobila aj viac chýb – 27:13. Premenila 4 z 11 brejkbalov, zdolaná 3 zo 6 možností.

„Na kurte som ukázala, že nie nadarmo ma volajú bojovníčka. Po dvoch prehrách nebolo jednoduché opäť vstúpiť na dvorec. Vedela som, že musím uspieť vo dvoch setoch, aby som si udržala šancu na postup do semifinále. Možno som vyzerala pokojne, ale vo vnútri som to prežívala inak. Bolo mi jasné, že sa musím naplno koncentrovať na úsilie o víťazstvo. Ak by som v tom poľavila, veľmi rýchlo by som mohla prísť o všetko. Aj keď som prehrala loptičku, hneď som sa zamerala na ďalšiu – to bolo kľúčové,“ glosovala Cibulková v interview na kurte.

V prípade postupu by hrala s Kuznecovou

Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka už vie, že v prípade postupu do semifinále by hrala s Kuznecovovou. Proti 31-ročnej niekdajšej dvojke hodnotenia má bilanciu 5:3, hoci spočiatku zaostávala 0:3. V septembrovom semifinále v čínskom Wu-chane zdolala petrohradskú rodáčku 3:6, 6:3, 6:4.

Zverenkyňa fedcupového kapitána Sloveniek Mateja Liptáka Cibulková zatiaľ na tomto podujatí získala 304 000 USD brutto a 500 bodov do počítačového poradia, v ktorom figuruje na svojom rekordnom 8. mieste. V online prepočte jej v tejto chvíli patrí ešte lichotivejší 6. post. Minulý piatok ju vyhlásili za laureátku bilančnej ankety Návrat roka pod hlavičkou Tenisovej asociácie žien (WTA).

Finalistka melbournských Australian Open 2014 Cibulková je treťou Slovenkou vo dvojhre na šampionáte (v sezóne 2002 triumfovala Janette Husárová vo štvorhre po boku Rusky Jeleny Dementievovej). V roku 1996 Karina Habšudová aj na edícii 2002 Daniela Hantuchová pri vtedajšom vyraďovacom formáte so šestnástimi aktérkami prehrali v osemfinálovom 1. kole s Nemkou Steffi Grafovou, resp. s Bulharkou Magdalenou Maleevovou.

V roku 2007 Hantuchová v Madride mala v základnej skupine bilanciu 1:2, pričom Kuznecovovú zdolala vo chvíli, keď už nemohla postúpiť. V „živých“ singlových súbojoch teda Slovenky teraz sumárne majú šampionátovú štatistiku 1:6, keď sa Cibulková postarala o premiérový takýto úspech (celkovo 2:6).

Červená skupina – štvrtok:
Dominika Cibulková (SR-7) – Simona Halepová (Rum.-3) 6:3, 7:6 (5) za 109 minút (30, 79)

Zostávajúci štvrtkový program:
Angelique Kerberová (Nem.-1) – Madison Keysová (USA-6) / začiatok o 13.30 h SELČ

Tabuľka Červenej skupiny:
1. Kerberová 2 2 0 4:1 27:21 4 – istota postupu do semifinále
2. Keysová 2 1 1 2:2 18:17 2
——————————————————
3. Cibulková 3 1 2 3:4 33:36 2
4. Halepová 3 1 2 2:4 27:31 2 – už bez šance postúpiť do semifinále
Legenda: poradie, meno, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Predchádzajúce výsledky:
Angelique Kerberová (Nem.-1) – Dominika Cibulková (SR-7) 7:6 (5), 2:6, 6:3, Simona Halepová (Rum.-3) – Madison Keysová (USA-6) 6:2, 6:4, Madison Keysová (USA-6) – Dominika Cibulková (SR-7) 6:1, 6:4, Angelique Kerberová (Nem.-1) – Simona Halepová (Rum.-3) 6:4, 6:2

I. set

Cibulková začala na servise presvedčivo, Halepovej defenzívny bekhend za znamenal vedenie 1:0. Rumunke vôbec nefungoval bekhend ani v druhej hre. Bez zisku čo i len fiftínu prišla o servis (pri prvom brejkbale nemala na vstúpený forhend) a Slovenka potvrdila brejk na nulu (return mimo), v tejto fáze si pripísala tucet loptičiek v rade (3+4+4+1).

Súperka však aspoň priebežne stopla príval – znížila na 1:3, keď Cibulková pokazila forhend. Slovenka bez zásadnejších ťažkostí upravila na 4:1, keď Rumunkinu forhendovú kontru z behu zastavila sieť. Ozvalo sa charakteristické „pome!“. Cibulková sústavne tlačila a Halepová nenachádzala účinný recept. Trochu sa síce dostávala do rytmu, ale pričasto zlyhávala. Na servise presvedčivo skorigovala na 2:4, stále však zaostávala o brejk.

Slovenka pôsobila v porovnaní s utorkom výbušnejšie, priebojnejšie a sebavedomejšie. Dostávala sa k diktovaniu v rozhodujúcej väčšine výmen a úspešné realizácie jej vynášali udržiavanie náskoku. Pripomínala nedeľňajší výkon, ktorým riadne potrápila svetovú jednotku. Na 5:2 sa posunula v pohode na 15, príkladný bol napríklad forhendový kros do protipohybu na záver ofenzívy.

Rumunka sa napriek obviazanému ľavému kolenu a nie úplne ľahkonohému prejavu čoraz viac chytala najmä na servise, redukciou manka na 3:5 prinútila Cibulkovú dopodávať si set. Slovenka sa od 15:10 dopracovala k dvom setbalom bodmi priamo z podania a rozhodla kvalitným servisom na „téčko“, Halepovej bekhendový return zaletel za základnú čiaru. Po svojom prvom podaní mala úspešnosť 95 % (konkrétne 18 z 19), čo bolo z „karlovičovskej“ kategórie.

II. set

Navyše, hneď na úvod druhej časti odskočila Cibulková na 40:0 na príjme. Napokon však potrebovala aj štvrtý brejkbal: premenila ho nátlakovým forhendom inside-out. Únik však nedokázala potvrdiť, neodolala druhej jednotlivej hrozbe. V treťom geme mala brejkbal, ktorý potvrdilo Jastrabie oko, a chcel si ho sama uhrať, ale pomýlila sa a ďalšiu šancu už nedostala:

Rumunka zavŕšila obrat na 2:1. Slovenka si zachovala chladnú hlavu a presvedčivo vyrovnala. Následne unikla na 40:0 na príjme a zužitkovala druhú možnosť forhendom popri čiare – 3:2. Ani v tomto prípade však brejk nepotvrdila. Prvú Halepovej príležitosť vymazala skvostným forhendom, potom však urobila pomerne divokú chybu z rovnakej strany: obiehaný forhend dopadol do štvorhrovej „aleje“.

Obojstranne na podaní slabšia pasáž však pokračovala: Slovenka sa vyškriabala na 4:3. Vytláčala Rumunku do forhendovej časti, čím si dobre otvárala bekhendovú na útok. Halepová za stavu 30:40 poslala dočahovaný forhend do siete.

Na kurt prišiel Cibulkovej kouč Matej Lipták. Skóre 15:30 po pauze indikovalo tretí okamžitý rebrejk proti Slovenke. Tá síce sľubne preklopila na 40:30 a neskôr ešte mala ďalšie dva gembaly na vedenie 5:3, ale nedala a pri druhej možnosti Halepovej neprehodila reakčným forhendom sieť – 4:4 po takmer deviatich minútach boja o hru, ktorá zjavne mohla mať kľúčový význam.

Keď povzbudená Rumunka išla na 30:0 na servise, zdalo sa, že koncovka tohto dejstva postupne smeruje v jej prospech, lenže Slovenka otočila na 40:30. Halepovej pohľady neraz patrili spomenutému kolenu. Nelimitovalo ju však natoľko, aby neeliminovala hneď dva brejkbaly. Uspela v druhej epickej hre v rade premenila štvrtý gembal.

Cibulková náhle bola gem od vyradenia. Do desiatej hry vstúpila mankom 0:15, ale hladko vyrovnala na 5:5. Na returne sa agresivitou dostala z 0:15 na solídnych 30:15, ale nepridala nadstavbu (pri skóre 30:30 jej zahlásili „out“ a už nemala k dispozícii výzvu na kontrolu, pričom interne sa ukázalo, že loptička bola dobrá). Opäť podávala na zachovanie nádeje na semifinále. Znova začala znepokojivo 0:15, ani tentoraz neprišli väčšie problémy.

Do tajbrejku lepšie Halepová, zahrala forhendový „squashový“ slajz s veľmi extravagantným odskokom. Cibulková však získala obe svoje podania a pripojila minibrejk na 3:1, keď Rumunkin úder skončil mimo. Strany sa však menili za stavu 3:3 po bekhende tesne vedľa. Slovenka si pripísala aspoň druhý bod na servise v tejto sekcii – 4:3, ale vzápätí 4:4 po ďalšom milimetrovom zlyhaní a aj 4:5 zásluhou vynikajúceho Halepovej bekhendu v najvhodnejší čas. Cibulková sa ocitala pod enormným tlakom, ustála ho – 6:5, čiže mečbal na returne. A radosť.

Tabuľka Bielej skupiny:
1. Kuznecovová 2 2 0 4:2 31:30 4 – istota postupu do semifinále z prvej priečky
2. Radwanská 2 1 1 3:2 29:24 2
——————————————————
3. Plíšková 2 1 1 3:3 33:30 2
4. Muguruzová 2 0 2 1:4 23:32 0 – už bez šance postúpiť do semifinále
Legenda: poradie, meno, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Doterajšie výsledky:
Svetlana Kuznecovová (Rus.-8) – Agnieszka Radwanská (Poľ.-2) 7:5, 1:6, 7:5, Karolína Plíšková (ČR-4) – Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.-5) 6:2, 6:7 (4), 7:5, Agnieszka Radwanská (Poľ.-2) – Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.-5) 7:6 (1), 6:3, Svetlana Kuznecovová (Rus.-8) – Karolína Plíšková (ČR-4) 3:6, 6:2, 7:6 (6)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. októbra 2016