Skorumpovaný sudca si úplatky skrýval v zaváraninovej fľaši

Podľa ukrajinských novinárov je Mykola Čaus na Ukrajine označovaný za jedného najkontroverznejších a najskorumpovanejších sudcov, ktorý vynášal často aj veľmi sporné verdikty. KYJEV 11. augusta (WebNoviny.sk) – Pri preberaní úplatku vo výške 150.000 dolárov pristihli v utorok na Ukrajine známeho sudcu, ktorý svoje takto nadobudnuté peniaze schovával v zaváraninovom pohári. Fotografia takejto fľaše naplnená dolárovými bankovkami sa stala hitom na sociálnych sieťach.

Národná protikorupčná jednotka v spolupráci s prokuratúrou síce sudcu Mykolu Čausa pristihla pri preberaní úplatku, ale nemohli ho vziať do väzby, lebo sa naňho vzťahuje sudcovská imunita. Potvrdil to podľa agentúry Ukrinform aj námestník ukrajinského generálneho prokurátora Nazar Cholodnyckyj. Ukrajinský parlament, ktorý by Čausovu imunitu mohol zrušiť, má momentálne prázdniny.

Práve Cholodnyckyj na svojej stránke na Facebooku zverejnil fotografiu s fľašou plnou dolárových bankoviek, ku ktorej pripojil komentár, že ide o „kľúčový fyzický dôkaz toho, ako niektorí ukrajinskí sudcovia skladujú svoje z korupcie pochádzajúce príjmy“. Podľa ukrajinských novinárov je Čaus na Ukrajine označovaný za jedného najkontroverznejších a najskorumpovanejších sudcov, ktorý vynášal často aj veľmi sporné verdikty.

V čase masových demonštrácií proti niekdajšej proruskej vláde na Ukrajine, známych aj pod názvom Majdan, Čaus napríklad prijímal rozhodnutia proti účastníkom tzv. automajdanu, keď odporcovia promoskovskej vlády svojimi autami blokovali vjazdy k domom alebo rezidenciám vládnucich politikov alebo na podporu požiadaviek Majdanu prechádzali v kolónach ulicami ukrajinských miest.

Vďaka Čausovi bolo zastavené pátranie po známom mafiánovi Jurijovi Ivaňuščenkovi, ktorý odcestoval z Ruska a momentálne žije v Monaku. Sporné bolo aj jeho rozhodovanie v kauze podnikateľa politika Hennadyja Korbana, ktorý bol obvinený z organizovaného zločinu, korupcie, únosov a ďalších trestných činov a na základe Čausovho verdiktu na neverejnom súdnom pojednávaní sa dostal len do domáceho väzenia. Za korupciu na Ukrajine hrozí trest väzenia v trvaní od osem do 12 rokov a zbavenie práva zastávať verejné funkcie na obdobie troch rokov, ako i zhabanie majetku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. augusta 2016