Skončila sa sanácia lokalít znečistených sovietskou armádou

Rezortu obrany sa na sanáciu podarilo získať vyše 11 380 000 eur z eurofondov.BRATISLAVA 27. decembra (WebNoviny.sk) – Sanačné práce v lokalitách spadajúcich pod rezort obrany, ktoré po odchode sovietskej armády ostali znečistené, sú už ukončené. Ide o lokality – Nemšová, Ivachnová, Sliač Letisko Juh, Lešť Hlavný tábor, Lešť Garážové dvory a Rimavská Sobota. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa rezortu Martina Balleková.

Znečistenie týchto lokalít a ich sanáciu nikto dlhodobo neriešil. Dôvodom bol nedostatok financií. Rezortu obrany sa na sanáciu podarilo získať vyše 11 380 000 eur z eurofondov. Celkovo prešla sanáciou plocha s výmerom takmer 550 000 štvorcových metrov.

V súčasnosti prebieha administratívne ukončovanie projektu, pripravuje sa záverečná monitorovacia správa spolu so záverečnou žiadosťou o platbu, ktorá má byť podaná v prvej polovici januára 2016, informovala ďalej hovorkyňa.

V oblastiach, ktoré bolo treba vyčistiť, mala sovietska armáda umiestnenú vojenskú techniku, skladovala tu pohonné hmoty či iné škodlivé chemické látky. Pre nevhodnú manipuláciu a skladovanie došlo ku kontaminácii týchto území.

Výsledkom sanácii je zlepšenie kvality podzemných a povrchových vôd, ovzdušia a pôdy, čo bude mať pozitívny vplyv aj na okolité ekosystémy a biodiverzitu, dodala Balleková.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. decembra 2015