Situácia v žilinskej nemocnici je vážna, tvrdia poslanci

V prípade veľkej dopravnej nehody je žilinská nemocnica dohodnutá na pomoci okolitých nemocníc.

ŽILINA 15. februára (WebNoviny.sk) – Situácia vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline je naďalej vážna. Skonštatovali to po poslaneckej návšteve nemocnice členovia klubu NR SR pre zdravotníctvo Ivan Uhliarik (KDH), Viliam Novotný a Jana Šípošová (OĽaNO).

Problém je oddelenie ARO, ktoré ide o 60 percent na nižší výkon. Akútna starostlivosť, ako nám povedal riaditeľ, zabezpečená je. Ale keby sa v Žilinskom kraji stalo niečo vážne, nejaká vážnejšia nehoda, to môže byť naozaj veľký problém,“ povedal Ivan Uhliarik. „Pokiaľ by došlo k veľkej dopravnej nehode, je dohodnutá spolupráca s okolitými nemocnicami. Pacienti budú okamžite prevážaní napríklad do Martina alebo do Čadce,“ reagovala hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Viera Jurčiová.

Odporúčame:

Nemocnice vnímajú požiadavky sestier ako neetické

Väčšina Slovákov viní za zlý stav zdravotníctva všetky vlády

Sestry sa chcú vrátiť do nemocníc, toto je ich podmienka

Najlepší program v zdravotníctve má podľa HPI Most-Híd a SaS

Sestry môžu s nemocnicami rokovať o individuálnych zmluvách

Fico odmietol kompromisný návrh sestier, prijali jeho ponuku

Opozícia chce prebrať kauzy, má podpisy na zvolanie schôdze
Podľa Viliama Novotného v druhom februárovom týždni sa situácia v žilinskej nemocnici trochu začala upravovať tým, že sa vrátilo 43 sestier, ktoré dali výpovede. „Vrátili sa nejaké anestéziologické sestry, ktoré pomáhajú uspávať na operačných sálach, aj inštrumentárne sestry. No napriek tomu je situácia taká, že zo šiestich až ôsmich lôžok na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny fungujú dve lôžka, aj to na jednom musia vypomáhať vojenské sestry z Ružomberka. Čiže naďalej je situácia vážna,“ dodal Novotný. Problém je podľa poslancov aj na oddeleniach chirurgických. Sestry, ktoré tam sú, pracujú na 120 percent, pretože pracujú aj za tie, ktoré dali výpovede. „Naďalej sú obmedzené lôžka, napríklad na neurochirurgii, namiesto 25 lôžok funguje len desať. Naďalej nefunguje jednotka intenzívnej starostlivosti, ktorá sa stará o patologických novorodencov a tí musia odchádzať do Univerzitnej nemocnice v Martine. Reálne v nemocnici chýba 80 až 100 sestier,“ povedal Novotný.

Podľa niekdajšieho ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika vedenie žilinskej nemocnice robí všetko preto, aby sa sestry vrátili. „Zlyháva stále minister zdravotníctva, pretože takúto vážnu situáciu v troch krajských mestách nemôžu riešiť jednotliví riaditelia ale minister. Minister Čislák stále podceňuje túto situáciu,“ povedal Uhliarik. Jana Šípošová si myslí, že táto krízová situácia je aktuálna, ale problém je systémový. „A spočíva v tom, že tie podmienky nie sú riešené s chladnou hlavou, s analýzou, s podkladmi tak, aby sa niečo aj v zdravotníctvo riešilo,“ povedala Šípošová.

Riaditeľ nemocnice Ivan Mačuga poslancom potvrdil, že tento týždeň by mali pokračovať rokovania so zástupkyňami sestier. „Riaditeľ nemocnice poslancov informoval o aktuálnom stave, o tom, že akútna zdravotná starostlivosť je zabezpečená a prebiehajú aj plánované operácie. Nemocnica má k dispozícii 16 sál a plánované operácie už prebiehajú na všetkých z nich. Vzhľadom k tomu, že stále nie je zabezpečený dostatočný počet zdravotných sestier, tak na niektorých oddeleniach je obmedzený počet lôžok,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Viera Jurčiová.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. februára 2016