Situácia na východe Ukrajiny sa vyostrila, opäť sa bojuje

Ostreľovanie sa obnovilo v nedeľu, a to na viacerých úsekoch frontu, pričom situácia je zrejme najzložitejšia v oblasti mesta Avdijivka. KYJEV 30. januára (WebNoviny.sk) – Boje na východe Ukrajiny si za posledných 24 hodín vyžiadali životy piatich vojakov ukrajinských ozbrojených síl. Ďalších deväť ich utrpelo zranenia, informovala v pondelok v Kyjeve tlačová služba vládnej protiteroristickej operácie (ATO).

Podľa ATO bolo za uplynulých 24 hodín zaznamenaných 56 prípadov, keď proruské sily ostreľovali pozície vládnych síl. Použili pri tom aj zbrane, ktoré majú byť – v súlade s minskými dohovormi – zo styčnej línie stiahnuté.

Ostreľovanie sa obnovilo v nedeľu, a to na viacerých úsekoch frontu, pričom situácia je zrejme najzložitejšia v oblasti mesta Avdijivka. Tam sa proruské sily pokúsili zaútočiť na pozície ukrajinskej armády, ktorej sa však podarilo ubrániť a vytesniť nepriateľa. Podľa agentúry Ukrinform proruské sily pritom utrpeli straty na životoch.Agentúra UNIAN informovala, že dopoludnia sa boje v Avdijivke vystupňovali a proruské sily útočia na tamojšiu priemyselnú zónu. Zranenia utrpeli traja vojaci síl ATO.

Úrady samozvanej Doneckej ľudovej republiky informovali, že v dôsledku ostreľovania bola vo viacerých obciach a na predmestiach mesta Doneck poškodená infraštruktúra. V dôsledku toho sú prerušené dodávky elektriny a plynu.

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny si od svojho vypuknutia v roku 2014 vyžiadal už viac ako 9600 obetí na životoch. Od začiatku tohto roka až do uplynulého víkendu dochádzalo len k sporadickým prestrelkám medzi znepriatelenými stranami.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

30. januára 2017