Šestnásť štátov podalo žalobu na Donalda Trumpa pre vyhlásenie výnimočného stavu

403452_donald trump 1 676x451.jpg

SACRAMENTO 19. februára (WebNoviny.sk) – Šestnásť amerických štátov v pondelok podalo žalobu na prezidenta USA Donalda Trumpa pre vyhlásenie výnimočného stavu.

Možné porušenie ústavy

Generálny prokurátor Kalifornie Xavier Becerra v pondelok oznámil, že podľa nich administratíva šéfa Bieleho domu porušila ústavu. „Prezident Trump zaobchádza s právnym poriadkom s úplným opovrhnutím. Vie, že neexistuje žiadna kríza na hraniciach, vie, že na vyhlásenie výnimočného stavu nemal dôvod,“ uviedol Becerra.

Ďalšími štátmi, ktoré sa pridali ku Kalifornii, sú Colorado, Connecticut, Delaware, Havaj, Illinois, Maine, Maryland, Michigan, Minnesota, Nevada, New Jersey, Nové Mexiko, New York, Oregon a Virginia. Všetky pritom majú generálnych prokurátorov z radov demokratov.

Stavba múra na hranici s Mexikom

Trump vyhlásil výnimočný stav, aby získal financie na stavbu múra na hranici s Mexikom. Tento krok mu umožní obísť Kongres a využiť napríklad finančné zdroje Pentagonu.

Spomínané štáty tvrdia, že prezidentove rozhodnutie poškodí ich ekonomiky a ich vojenské základne prídu o potrebnú modernizáciu. Ďalšie škody spôsobí aj plán vziať peniaze určené na boj proti drogám.

Kalifornia a Nové Mexiko takisto uviedli, že stavba poškodí životné prostredie. „Prezident Trump vytvára krízu a vyhlásil výnimočný stav, len aby získal moc a podkopal ústavu,“ povedal guvernér Kalifornie Gavin Newsom, ktorý výnimočný stav označil za národnú hanbu.

Viac k témam: americký prezident, hranica USA – Mexiko, výnimočný stav
Zdroj: Webnoviny.sk – Šestnásť štátov podalo žalobu na Donalda Trumpa pre vyhlásenie výnimočného stavu © SITA Všetky práva vyhradené.

19. februára 2019