Senátori kritizujú Trumpa po stretnutí s Putinom, prezident USA kapituloval pred celým svetom

381369_finland_trump_putin_summit_19167 692f0557c2e44988a1af54657205a8f3 676x449.jpg

WASHINGTON 16. júla (WebNoviny.sk) – Členovia amerického Kongresu kritizujú prezidenta Donalda Trumpa za jeho stanoviská počas tlačovej konferencie s ruským kolegom Vladimirom Putinom.

Predseda Snemovne reprezentantov, dolnej komory Kongresu, republikán Paul Ryan povedal, že nie je žiadnych pochýb o ruských hackerských útokoch počas prezidentských volieb v roku 2016, čo Trump dnes v Helsinkách poprel.

Trump premrhal príležitosť

Prezident si musí vážiť, že Rusko nie je naším spojencom. Rusko je nepriateľom našich základných hodnôt a ideálov,“ vyjadril sa.

Odporúčame:
Online: Summit Donald Trump – Vladimir Putin v Helsinkách

Senátor Jeff Flake označil správanie prezidenta za hanbu. „Nikdy som si nemyslel, že sa dožijem dňa, keď sa náš americký prezident postaví vedľa ruského prezidenta a z ruskej agresie obviní Spojené štáty. Je to hanba,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Senátor Lindsey Graham zas Trumpa obvinil z toho, že premrhal príležitosť „obviniť Rusko zo zodpovednosti za zásahy z roku 2016 a varovať ho tak pred ďalšími voľbami„.

Republikánsky senátor John McCain označil samit politikov za „tragickú chybu“ a tlačovú konferenciu za „jedno z najpotupnejších vystúpení amerického prezidenta v histórii.

Obrovská potupa

O podobné stanoviská sa podelili aj niektorí demokrati. „Je obrovská potupa, keď prezident spolu s Putinom obviní Spojené štáty z toho, že sú zodpovedné za ruský útok na našu demokraciu,“ uviedol senátor Mark Warner.

Hlavu USA kritizuje aj James Clapper, ktorý bol riaditeľom tajných služieb v období 2010 až 2017. „Prezident Spojených štátov pred celým svetom kapituloval a zdá sa byť zastrašovaný Vladimirom Putinom. Bolo to prekvapujúce a veľmi, veľmi znepokojujúce,“ povedal pre CNN.

Viac k témam: Donald Trump, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk – Senátori kritizujú Trumpa po stretnutí s Putinom, prezident USA kapituloval pred celým svetom © SITA Všetky práva vyhradené.

16. júla 2018