Šefčovič ide do volieb prezidenta ako nezávislý, jeho kandidatúru však podporili poslanci Smeru-SD

401275_maros sefcovic 676x468.jpg

BRATISLAVA 31. januára (WebNoviny.sk) – Eurokomisár Maroš Šefčovič ide kandidovať do prezidentských volieb ako nezávislý kandidát, jeho kandidatúru však podporili poslanci Smeru-SD.

Vyzbieral 47 podpisov poslancov Smeru-SD

Šefčovič vo štvrtok do NR SR priniesol 47 podpisov zákonodarcov zo Smeru. Novinárom oznámil, že s kampaňou začína už dnes (vo štvrtok pozn. red.). Predstavil svoje priority, ale prvú tlačovú besedu bude mať až v pondelok.

Šefčovič chce byť prezidentom s ľudskou tvárou. Sľubuje, že otvorí prezidentský palác ľuďom. Jeden deň do mesiaca chce organizovať pracovný deň otvorených dverí. Avizoval tiež, že urobí maximum pre posilnenie sociálneho rozmeru spoločnosti.

Chce, aby mal dôstojný život každý. Ocenil, že vláda zvýšila minimálnu mzdu na úroveň 520 eur. Podporuje tiež zvyšovanie príplatkov za prácu v noci a cez víkendy.

Chce byť prezidentom celospoločenského zmieru

Šefčovič chce byť prezidentom moderného a prosperujúceho Slovenska. „Nikdy nepodpíšem zákony, ktoré by zrušili vlaky alebo obedy zadarmo,“ vyhlásil. Chce organizovať okrúhle stoly politických strán. Chce sociálne Slovensko. Rád by bol, aby sa vianočný príspevok pre dôchodcov pretransformoval na 13 dôchodok. Je tiež za zastropovanie veku odchodu do dôchodku.

Bude pracovať na tom, aby sa Slovensko stalo sídlom niektorej z európskych agentúr. Bude presadzovať vznik centra excelentnosti, ktoré by slúžilo na dovzdelanie mladých. Slovensko je podľa neho zakotvené v Európe. „EÚ je zárukou našej prosperity a bezpečnosti.

Šefčovič chce byť prezidentom celospoločenského zmieru. Spolu s ním prišla aj jeho manželka Helena, ktorá prevezme úlohu prvej dámy. Podľa nej máme tradíciu prvých dám, ktoré sa venovali podpore slabších. Spomenula pritom manželky Michala Kováča, Rudolfa Schustera a Ivana Gašparoviča.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku 

Kandidáti na post hlavy štátu môžu svoje kandidatúry odovzdať do 31. januára do 24:00. Kandidatúru už odovzdal Martin Daňo, ktorý predložil pod svojou kandidatúrou 16 podpisov poslancov NR SR.

Petície s podpismi občanov, na ktoré zozbierali najmenej 15 000 podpisov, predložili Eduard ChmelárRóbert Švec, kandidát SaS Robert Mistrík, predseda Mosta-Híd Béla Bugár, sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, podnikateľka Bohumila Tauchmanová, podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová, bývalý disident a predseda Slovenskej národnej rady František Mikloško, predseda Strany maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja (SMK) József Menyhárt a Juraj Zábojník, ktorý bol kedysi riaditeľom Úradu na ochranu ústavných činiteľov, poslanec Národnej rady SR za hnutie Sme rodina Milan Krajniak a predseda strany ĽS Naše Slovensko Marian Kotleba.

Petičné hárky s potrebnými podpismi tiež odovzdal Radovan Znášik aj napriek tomu, že v deň konania prvého kola volieb nebude spĺňať podmienku 40 rokov veku.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 16. marca. Ak ani jeden z kandidátov na prezidenta nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, druhé kolo volieb hlavy štátu bude v sobotu 30. marca 2019. Súčasný prezident Andrej Kiska je vo funkcii do polovice júna 2019.

Podľa Ústavy SR kandidátov na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania, ktorí majú právo voliť do NR SR, a to na základe petície podpísanej najmenej 15-tisíc občanmi. Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi NR SR najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb a ten následne do siedmich dní preskúma, či spĺňajú zákonné požiadavky. Súčasťou návrhu na kandidáta na hlavu štátu musí byť aj vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta, že súhlasí so svojou kandidatúrou a spĺňa podmienky na zvolenie za prezidenta.

Voľby prezidenta SR vyhlasuje predseda Národnej rady SR najneskôr 55 dní pred dňom ich konania. Prezidenta SR volia občania SR v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov. Právo voliť majú, ak najneskôr v deň konania volieb dovŕšia minimálne 18 rokov. Za prezidenta možno zvoliť každého občana Slovenskej republiky, ktorý je voliteľný za poslanca Národnej rady SR, občana SR s trvalým pobytom na jej území a v deň voľby dosiahol vek 40 rokov.

Viac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk – Šefčovič ide do volieb prezidenta ako nezávislý, jeho kandidatúru však podporili poslanci Smeru-SD © SITA Všetky práva vyhradené.

31. januára 2019