SaS chystá reformu zdravotníctva, do tímu vzali aj Zajaca

Súčasťou tímu, ktorý na reforme pracuje, je aj bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac. BRATISLAVA 24. januára (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pracuje na reforme zdravotníctva. Predseda liberálov Richard Sulík v utorok na tlačovej besede predstavil tím, ktorý bude zodpovedný za reformu.

Členmi sú poslankyňa NR SR a členka zdravotníckeho výboru Jana Cigániková, členka dozornej rady Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Iveta Pospíšilová, bývalý viceguvernér NBS a bývalý člen predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne Martin Barto. Súčasťou je aj lekárnik a konzultant v oblasti lekárenstva Martin Pilník, exminister zdravotníctva počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu Rudolf Zajac. Vedúcim tímu do konca tohto roka bude samotný Sulík.

Ako priblížil Sulík, na reforme plánuje strana pracovať celý tento rok. „Predbežný plán je taký, že koncom roka 2017 chceme predložiť návrh komplexnej reformy,“ doplnil. Šéf liberálov nechcel ešte bližšie špecifikovať návrhy na úpravu v rezorte. „Konkrétne navrhujeme, aby deväť percent zo všetkých príjmov, ktoré poistenec zarobí, predstavovalo zdravotný odvod maximálne po strop 2 tisíc eur, to je 10-násobok životného minima,“ načrtol Sulík.

Dodal, že kto zaplatí 180 eur (spomínaných 9 % – pozn. redakcie) splní si svoju solidárnu povinnosť na financovanie zdravotníctva. Podľa odhadov liberálov by sa mala vygenerovať rovnaká čiastka ako v súčasnosti. „Vychádzame z toho, že v zdravotníctve je peňazí dostatok, len treba s nimi zaobchádzať efektívnejšie, treba menej kradnúť,“ poznamenal Sulík.

Exminister zdravotníctva Rudolf Zajac vylúčil návrat do politiky. „V mojom veku sa už nepatrí uvažovať o návrate do politiky,“ povedal. Ako doplnil Sulík, bývalý minister zdravotníctva je členom tímu najmä preto, lebo ovláda problematiku a je expert. „Pán Zajac nebude kandidovať za SaS v najbližších voľbách,“ povedal Sulík s tým, že nebude ani tímlídrom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. januára 2017