SaS chváli prácu prokurátora Čižnára, Matečnú nazvala najväčším omylom vlády a žiada jej demisiu

358365_lucia duris nicholsonova richard sulik 676x451.jpg

BRATISLAVA 17. júla (WebNoviny.sk) – Zistenia Generálnej prokuratúry SR o rozsahu podvodov pri čerpaní agrodotácií, ktoré v pondelok prezentoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár, nie sú nové.

Nové nie je ani to, že polícia, ako aj samotní prokurátori, sú pri odhaľovaní tejto trestnej činnosti pasívni a rôznym regionálnym mafiám sa na Slovensku darí.

Konajú v tieni vraždy Kuciaka

Konštatovala to v utorok strana Sloboda a Solidarita (SaS) v tlačovej správe. Podľa SaS je však nové to, že v tieni vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na základe tlaku farmárov a opozície začali aj o tieto prípady zaujímať najvyššie miesta.

Strana preto ocenila prácu generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a aj po najnovších zisteniach prokuratúry požaduje demisiu ministerky pôdoshospodárstva Gabriely Matečnej.

Odporúčame:
Aktualizované: Generálna prokuratúra začala trestné stíhania v prípade farmárov, Čižnár sa stretne s Matečnou

„Zatiaľ čo sa generálny prokurátor Čižnár zhostil úlohy iniciátora spravodlivosti, ministerka pôdohospodárstva a nominantka SNS Gabriela Matečná sa naďalej vyhýba zodpovednosti a nie je ochotná vyvodiť ani personálnu zodpovednosť voči úradníkom, ktorí sa na rozkrádaní eurofondov v Pôdohospodárskej platobnej agentúre zúčastňujú – či už vedome, alebo neplnením si svojich pracovných povinností,“ povedala podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Práve Nicholsonová sa pred dvomi mesiacmi listom obrátila na generálneho prokuratúra Čižnára. „Veľmi preto oceňujem, že koná. Na rozdiel od Gabriely Matečnej, ktorá je jedným z najväčších omylov tejto vlády,“ pokračovala Nicholsonová.

Čižnár urobil vážny krok

„Gabriela Matečná ako ministerka a predtým šéfka Slovenského pozemkového fondu je súčasťou tohto korupčného systému, ktorý zrejme politickým špičkám vyhovuje. V opačnom prípade by problémy v agrorezorte riešila ihneď,“ doplnila tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

Rovnaká personálna zodpovednosť by sa mala začať vyvodzovať podľa SaS aj voči policajtom a prokurátorom, ktorí odkladali podnety farmárov ad acta a spreneverili sa svojim zákonným povinnostiam chrániť a presadzovať spravodlivosť na Slovensku.

Odporúčame:
Matečná a SNS nevedia riešiť problémy v poľnohospodárstve, tvrdí OĽaNO a žiada odchod ministerky

„Generálny prokurátor Jaromír Čižnár urobil vážny krok, keď agendu podvodov s agrodotáciami presunul na dvoch prokurátorov Krajskej prokuratúry v Trenčíne. Na jednej strane priznal previazanosť regionálnych mafií s prokurátormi po celom Slovensku, na strane druhej však ukázal vôľu problémy riešiť. Dúfame, že nezostane len pri tom,“ poznamenal poslanec NR SR za SaS Alojz Baránik.

Generálna prokuratúra SR v pondelok informovala na tlačovej konferencii, že preskúmala celkovo 36 trestných spisov týkajúcich sa samostatne hospodáriacich roľníkov. Ako objasnil generálny prokurátor Jaromír Čižnár, z nich boli zistené pochybenia v desiatich prípadoch. V deviatich prípadoch dala generálna prokuratúra pokyn na začatie trestného stíhania.

Viac k témam: Gabriela Matečná, Generálna prokuratúra SR, Jaromír Čižnár, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, PPA Pôdohospodárska platobná agentúra, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk – SaS chváli prácu prokurátora Čižnára, Matečnú nazvala najväčším omylom vlády a žiada jej demisiu © SITA Všetky práva vyhradené.

17. júla 2018