V kauze Panama Papers figurujú mená troch zo štyroch detí pakistanského premiéra ako majiteľov viacerých offshorových spoločností.Islamabad 5. apríla (WebNoviny.sk) – Pakistanský premiér Naváz Šaríf oznámil dnes vytvorenie nezávislej vyšetrovacej komisie, ktorá má preveriť správy o zapletení členov jeho rodiny do kauzy známej ako Pamana papers (Panamské dokumenty). Informuje o tom agentúra AP.
V zverejnených dokumentoch panamskej právnickej spoločnosti Mossack Fonseca figurujú mená troch zo štyroch detí pakistanského premiéra ako majiteľov viacerých offshorových spoločností. Okrem premiérových synov Hasana a Husajna sa v dokumentoch spomína aj jeho dcéra Marjam, o ktorej sa hovorilo ako o možnej otcovej nástupkyni.
V televíznom príhovore Šaríf uviedol, že vyšetrovacej komisii bude predsedať bývalý sudca pakistanského najvyššieho súdu, ktorý je momentálne na dôchodku. Premiér ďalej vyzval tých, ktorí prispeli k zverejneniu korupčných obvinení voči jeho rodine, aby s komisiou spolupracovali a tieto obvinenia dokázali.
Odporúčame:
Cameron tvrdí, že nemá žiadny majetok v daňových rajoch
Padla prvá hlava, pre Panama Papers odstúpil premiér Islandu
V panamských záznamoch je minimálne 115 slovenských klientov
Čína cenzuruje Panama Papers, na internete ich tam nenájdete
„Obaja moji synovia sú dospelí a zodpovední za svoje záležitosti, mal by som sa od tejto záležitosti oddeliť,“ uviedol premiér podľa webu britského denníka The Guardian.
Šarífov syn Husajn v pondelok pripustil, že vlastní offshorové spoločnosti, ktoré sa spomínajú v uniknutých dokumentoch. Obvinenia z nezákonných aktivít však poprel a trvá na tom, že jeho rodina neurobila „nič zlé“. Záznamy naznačujú, že synovia pakistanského premiéra mali vlastniť nehnuteľnosti v Londýne prostredníctvom offshorových spoločností spravovaných právnikmi z firmy Mossack Fonseca.
„Tieto byty sú naše a tie offshorové spoločnosti sú tiež naše,“ dodal Husajn Naváz. „Je to v súlade s britskými zákonmi a zákonmi ďalších krajín, že existuje legálna cesta, ako sa vyhnúť zbytočnej dani cez offshorové spoločnosti.“
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
5. apríla 2016