Sagan priletel do dejiska olympiády, má špeciálny bicykel

Peter Sagan dorazil do Ria de Janeiro presne týždeň pred jeho pretekmi v cross country v horskej cyklistike.RIO DE JANEIRO 15. augusta (WebNoviny.sk) – Celosvetovo najznámejší slovenský športovec Peter Sagan už je v Riu de Janeiro. Do dejiska Hier XXXI. olympiády dorazil v nedeľu popoludní – presne týždeň pred pretekmi horských cyklistov, ktoré sa budú konať v záverečný súťažný deň. Sagan priletel z USA, kde absolvoval vysokohorskú prípravu na olympijskú súťaž. Jeho lietadlo zo Salt Lake City meškalo štyri hodiny, čiže v priebehu nedele sa Peter k trénovaniu vôbec nedostal. „Stratil som jeden deň, takže v pondelok už určite budem trénovať. Oddych si nemôžem dovoliť,“ povedal krátko po príchode do dejiska OH 2016 Peter Sagan.

Úradujúci majster sveta v cestných pretekoch s hromadným štartom a aktuálny líder svetového rebríčka UCI v cestnej cyklistike si v Riu namiesto cesty vybral štart v horskej cyklistike v disciplíne cross country. V nej bol pred ôsmimi rokmi juniorským majstrom sveta. Tento rok sa k nej po dlhom čase vrátil.

Na jar štartoval v dvoch pretekoch – prvé v rakúskom Grazi po páde nedokončil, v druhých v českých Tepliciach obsadil štvrté miesto. V oboch prípadoch jeho štart v inom odvetví, než v ktorom je svetová jednotka, vzbudil senzáciu a obrovský záujem cyklistických priaznivcov. V uplynulých dňoch dosiahol víťazstvá na dvoch menších pretekoch horských cyklistov v USA.

Nebýva v olympijskej dedine

Peter Sagan bude počas OH bývať mimo Olympijskej dediny, pretože sa chce nerušene koncentrovať na olympijskú súťaž. Po príchode do Ria de Janeiro sa ubytoval v apartmáne na pobreží Atlantiku aj s niektorými členmi svojho realizačného tímu.

Spolu s ním bývajú jeho fyzioterapeut a mechanik Maroš Hlad, manažér sponzoringu Saganovho tímu Tinkoff Gabriele Uboldi, aj mechanik a tímový manažér výrobcu bicyklov Specialized Benjamin Willeit. V olympijskej dedine sa zase ubytovali Saganov bývalý dlhoročný tréner v horskej cyklistike Peter Zánický a jeho otec Ľubomír Sagan.

Odporúčame:

Sagan opäť uspel na horskom bicykli, vyhral preteky v Utahu

Sagan pred Riom vyhral preteky horských bicyklov v USA

Všetci členovia Saganovho realizačného tímu sa spoločne stretli v nedeľu popoludní, aby prebrali praktické veci okolo tréningov. Peter sa pri popoludňajšom stretnutí krátko vyjadril o svojich pocitoch týždeň pred olympijskou súťažou. Tá sa uskutoční len štyri týždne po skončení Tour de France. Na najťažších a najslávnejších etapových pretekoch na svete si počínal fantasticky – vyhral tri etapy, už piaty raz po sebe získal zelený dres pre najaktívnejšieho pretekára a vyhlásili ho aj za najbojovnejšieho jazdca.

„Po Tour de France som si dal krátky oddych a posledné dva týždne som trénoval vo vysokohorskom prostredí v Utahu. Ešte mám necelý týždeň, aby som sa pripravil na olympijskú súťaž, ktorú beriem ako výzvu. Oficiálne tréningy na trati máme v stredu, štvrtok a v piatok,“ povedal Sagan. Na otázku, ako na jeho rozhodnutie nastúpiť na OH v cross country, zareagovali súperi, odpovedal stručne: „Neviem, so žiadnymi som sa nestretol.“

Bude štartovať z posledného miesta

Verejnosť namaškrtená Petrovými skvelými výsledkami za posledný rok zrejme do Petra Sagana vkladá aj v horskej cyklistike veľké očakávania.

„Treba si uvedomiť, že má za sebou len krátky špecializovaný tréning na túto disciplínu. Okrem toho na ceste sa jazdí zvyčajne denne okolo šesť hodín, zatiaľ čo preteky v cross country trvajú len zhruba hodinu a pol, čo je úplne odlišné tempo. Navyše vzhľadom na malý počet bodov vo svetovom rebríčku Sagan prakticky s istotou bude štartovať z posledného radu, čo je veľký hendikep, pretože v cross country sa na neraz veľmi úzkej a členitej trati nepredbieha ľahko,“ napísal web Slovenského olympijského výboru.

„Neviem, čo mám od toho očakávať, pretože som sa nemal s kým porovnať. Naozaj absolútne neviem, či môžem skončiť do desiateho alebo do piateho miesta, alebo či môžem byť dvadsiaty. Treba to vyskúšať. To, že odštartujem z posledného radu, je fakt, ale potom uvidíme, čo sa mi podarí v tých pretekoch spraviť,“ povedal Peter Sagan a dodal, že do každých pretekov ide s ambíciou obstáť čo najlepšie.

Horskú cyklistiku chcel skúsiť už v Londýne

Aj zo šírky jeho realizačného tímu je zjavné, že štartu na olympijských hrách prikladá veľkú váhu, hoci sa odohrá v inej než v jeho zvyčajnej disciplíne. „Chcel som horskú cyklistiku skúsiť už na OH v Londýne, ale tam mi to neumožnili,“ dodal.

Tímový manažér firmy Specialized a zároveň mechanik Benjamin Willeit, ktorý sa na OH 2012 v Londýne staral o bicykel českého olympijského víťaza Jaroslava Kulhavého, prezradil, že Peter Sagan pôjde na trati v Deodore na bicykli Specialized modelu S Works World Cup. Tento bicykel je zo špeciálnej edície.

„Originálne má oranžovú farbu, ale pri dosiahnutí teploty 22 stupňov sa jeho farba začne meniť na žltú. Podobne menia farbu aj Petrova prilba a topánky,“ povedal Willeit. Dodal, že na bicykloch značky Specialized bude v Riu de Janeiro v cross country mužov, resp. žien štartovať spolu sedem pretekárov. Medzi nimi aj obhajca zlata Jaroslav Kulhavý či najmladší účastník v histórii tejto disciplíny na OH, iba 19-ročný Dán Simon Andreasen.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. augusta 2016