Ruský divadelný režisér dostal domáce väzenie za spreneveru 68 miliónov rubľov

MOSKVA 23. augusta (WebNoviny.sk) – Súd v Moskve udelil jednému z najvýznamnejších divadelných režisérov Kirillovi Serebrennikovi domáce väzenie za spreneveru vládnych fondov. Štyridsaťsedemročný umelec všetky obvinenia popiera a počas stredajšieho pojednávania súd požiadal o prepustenie na slobodu.

Serebrennikov sa údajne dopustil sprenevery 68 miliónov rubľov (v prepočte približne 980-tisíc eur) z vládnych prostriedkov, vyčlenených na podporu produkcie v jeho divadle.

Vyšetrovatelia 47-ročného umelca zadržali v utorok v Petrohrade, keď tam nakrúcal film, a následne ho vypočúvali. Serebrennikova zadržali po prvý raz už v máji, po vypočúvaní ho ale zakrátko prepustili.

Odporúčame:
Dvojica prevážala takmer 4000 dávok marihuany, hrozí im väzenie

Umelec je jedným z najuctievanejších režisérov krajiny, pričom je známy svojimi trúfalými inscenáciami, v ktorých si doberá spoločenské pomery Ruska a narastajúci konzervativizmus.

Počas pojednávania sa pred budovou súdu v mestskej časti Basmannyj sa zišlo podľa agentúry AP niekoľko stoviek ľudí, ktorí mu prišli vyjadriť podporu skandujúc výrazy ako „sloboda“.

Viac k témam: divadelný režisér, Rusko, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruský divadelný režisér dostal domáce väzenie za spreneveru 68 miliónov rubľov © SITA Všetky práva vyhradené.

23. augusta 2017