Rusku Butinovú obvinili v USA za špionáž, vraj pracovala na spojení Kremeľ – americkí politici

381373_trump_russia_probe_34221 34a6d2b686574d00a0cfbed714c4f1a4 676x480.jpg

WASHINGTON 17. júla (WebNoviny.sk) – Americké úrady zatkli a obvinili mladú Rusku žijúcu vo Washingtone za špionáž pre Moskvu.

Podľa federálnej prokuratúry 29-ročná Maria Butinová, aktivista za práva v oblasti držby zbraní, počas svojho pobytu slúžila ako utajená ruská agentka, zbierala informácie na amerických predstaviteľov a politické organizácie a pracovala na vybudovaní tajných komunikačných línií pre Kremeľ.

Butinovú zatkli v nedeľu, odsúdili ju ako neregistrovanú agentku za konšpiráciu pre ruskú vládu a federálny sudca nariadil jej väzbu až do ďalšieho pojednávania, ktoré sa bude konať v stredu.

Mala „hlásiť Moskve“ čo zistila

Podľa súdnych dokumentov sa činnosť Butinovej rozvíjala okolo americkej politiky počas kampane k voľbám v roku 2016 a zahŕňala snahy využiť kontakty s Národnou asociáciou držiteľov zbraní (NRA) na vytvorenie vzťahov s americkými politikmi a získavanie tajných informácií pre Rusko.

Butinová podľa dokumentov od roku 2015 konala na pokyny nemenovaného ruského predstaviteľa, ktorý jej dal za úlohu infiltrovať sa do amerických politických organizácii a „hlásiť Moskve“, čo zistila.

Odporúčame:
Online: Summit Donald Trump – Vladimir Putin v Helsinkách

Ruska sa na základe rozkazov stretla s americkými politikmi a kandidátmi, navštevovala podujatia sponzorované skupinami so špeciálnym záujmom a organizovala rusko-americké večere o „priateľstve a dialógu“.

Podľa súdnych dokumentov nemenovaný Američan, ktorý pracoval s Butinovou, tvrdil, že pred voľbami v roku 2016 boli zapojení do vybudovania „súkromnej komunikačnej linky“ medzi Kremľom a kľúčovými predstaviteľmi americkej politickej strany prostredníctvom NRA. Podľa detailov v dokumentoch išlo zrejme o Republikánsku stanu a nie je známe či toto komunikačné spojenie nakoniec vzniklo.

Zneužitie statusu zahraničného agenta

Detaily v dokumentoch naznačujú, že daným ruským predstaviteľom, ktorého rozkazy plnila, je Alexander Toršin, píše agentúra AP. S ním ju aj verejne spájajú. Toršin bol jedným z ruských predstaviteľov, na ktorých ministerstvo financií v apríli uvalilo sankcie.

Robert Driscoll, právnik obvinenej Rusky, označil obvinenia voči klientke za prehnané a povedal, že prokurátori kriminalizovali banálne pracovné možnosti. Podľa Driscolla Butinová nie je agentkou Ruskej federácie, do USA prišla žiť so študentskými vízami a vyštudovala na americkej univerzite s magisterským titulom z medzinárodných vzťahov.

Odporúčame:
Šéfka európskej diplomacie Mogheriniová reagovala na Trumpove slová o nepriateľstve

„Žaloba je jednoducho zneužitie statusu zahraničného agenta, ktorý bol vytvorený na potrestanie tajnej propagandy, nie na otvorené a verejné získavanie kontaktov zo strany zahraničných študentov,“ uviedol s tým, že v byte jeho klientky v apríli vykonali agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) raziu. Ona po tom navrhla vypovedať na otázky od ministerstva spravodlivosti a tímu prokurátora Roberta Muellera, ale on vraj neprejavil záujem.

Správy o obvinení Butinovej prišli len niekoľko hodín po summite amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruskej hlavy štátu Vladimira Putina a len niekoľko dní po tom, čo tím špeciálneho prokurátora Roberta Muellera obvinil 12 predstaviteľov ruských tajných služieb z hackerských útokov počas prezidentských volieb v roku 2016. Mueller Butinovú neobvinil.

Viac k témam: Donald Trump, Maria Butinova, Rusko, špionáž, USA, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusku Butinovú obvinili v USA za špionáž, vraj pracovala na spojení Kremeľ – americkí politici © SITA Všetky práva vyhradené.

17. júla 2018