Rusko odmieta tvrdenia premiéra Macedónska o financovaní protestov proti dohode s Gréckom

381476_correction_greece_macedonia_89523 4907a2faeb6e40f2ba30955ec453dc6b 676x451.jpg

SKOPJE 18. júla (WebNoviny.sk) – Ruské veľvyslanectvo v Macedónsku v utorok odmietlo tvrdenie tamojšieho premiéra, podľa ktorého sa Moskva zapojila do protestov verejnosti proti dohode s Gréckom, ktorá by umožnila krajine stať sa členom Severoatlantickej aliancie (NATO).

Veľvyslanectvo v oficiálnom stanovisku označilo vyhlásenie premiéra Zorana Zaeva, podľa ktorého ruskí obchodníci sponzorovali demonštrácie v Macedónsku, za nepodložené.

Grécko má podobné podozrenia

Podobné podozrenie pritom má aj grécka vláda, ktorá minulý týždeň vyhostila dvoch diplomatov z ruského veľvyslanectva v Aténach. V Macedónsku sa na jeseň bude konať referendum, ktorého cieľom je vyriešiť spor s Gréckom o názve Macedónska.

Odporúčame:
Macedónsko dostalo pozvánku na rokovanie o vstupe do NATO, problémom je spor o názve krajiny

Macedónsko a Grécko sa o názve krajiny sporia už celé desaťročia. Grécko nesúhlasilo s názvom Macedónsko okrem iného preto, že sa rovnako volá jeden z gréckych regiónov.

Spor o názov krajiny

Obávalo sa totiž, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť územné nároky na grécky región a tiež sa snažiť „prisvojiť si“ odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého väčšia časť sa nachádzala na území dnešného Grécka. Oba štáty v júni podpísali dohodu, na základe ktorej sa názov krajiny zmení na Republiku Severné Macedónsko.

Gréci na oplátku stiahnu svoje námietky voči tomu, aby sa ich severný sused pripojil k Európskej únii a k NATO. Aliancia nedávno uviedla, že „vyriešenie sporu okolo názvu je podmienkou pre úspešné zavŕšenie prístupového procesu“.

Viac k témam: Grécko, Macedónsko, Rusko, Zoran Zaev
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko odmieta tvrdenia premiéra Macedónska o financovaní protestov proti dohode s Gréckom © SITA Všetky práva vyhradené.

18. júla 2018