Ruská ekonomika podľa Putina odolala tlaku Západu a fáza oživenia je ukončená

502680_vladimir putin 676x476.jpg

19.9.2023 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin v pondelok znova vyhlásil, že ruská ekonomika odolala „bezprecedentnému vonkajšiemu tlaku“ zo strany Západu.

Fáza oživenia je ukončená

Ako referuje spravodajský web CNN, šéf Kremľa označil ekonomickú situáciu v krajine za „stabilnú a vyrovnanú“ a vyzdvihol odolnosť ruskej ekonomiky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Vo všeobecnosti môžeme povedať, že fáza oživenia ruskej ekonomiky je ukončená,“ povedal Putin vo svojom prejave prostredníctvom videa na stretnutí zameranom na návrh federálneho rozpočtu na roky 2024 – 2026.

„Vydržali sme absolútne bezprecedentný vonkajší tlak, sankčný nápor niektorých vládnucich elít v takzvanom západnom bloku, niektorých vládnucich elít v jednotlivých krajinách, ktoré nazývame nepriateľskými.“

Príjmy z ropy a plynu rástli

Ruský hrubý domáci produkt (HDP) podľa Putina dosiahol úroveň z roku 2021 a teraz je podľa neho vláda nastavená na vytvorenie podmienok pre „ďalší stabilný a dlhodobý rozvoj“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Putin ďalej prezradil, že rozpočtové príjmy z ropy a zemného plynu v júli a auguste takmer dosiahli minuloročnú úroveň a naďalej aktívne rástli.

Ruský rubeľ sa však minulý mesiac prepadol na 17-mesačné minimá a Ruská centrálna banka na to reagovala zvolaním mimoriadneho zasadnutia, po ktorom nasledovalo zvýšenie úrokových sadzieb.

Viac k témam: Ruská ekonomika, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Sankcie proti Rusku, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Ruská ekonomika podľa Putina odolala tlaku Západu a fáza oživenia je ukončená © SITA Všetky práva vyhradené.

18. septembra 2023