Rodičky a experti hodnotili slovenské pôrodnice, tie najlepšie sú v štyroch mestách

361247_porod 676x451.jpg

BRATISLAVA 19. júla (WebNoviny.sk) – Najlepšími pôrodnicami sa podľa hodnotenia Health Policy Institue (HPI) v roku 2018 stali Gynekologicko-pôrodnícka nemocnica Koch (GPN), Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves (NsP), Fakultná nemocnica Trenčín a Univerzitná nemocnica v Martine. V celkovom hodnotení dosiahli najvyššie skóre vo svojich kategóriách podľa rozsahu neonatologickej starostlivosti.

Dve čiastkove kategórie

Hodnotenie sa skladalo z dvoch čiastkových kategórií, a to hodnotenia rodičiek a expertného hodnotenia. Slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku hodnotilo 2 944 matiek. Prvé tri priečky obsadili Univerzitná nemocnica Martin, NsP Spišská Nová Ves a GPN Koch.

Odporúčame:
Štátna firma Debitum maže dlhy niekoľkých nemocníc, kupuje pohľadávky Sociálnej poisťovne

Experti zoradili na prvé tri miesta Fakultnú nemocnicu Trenčín, Univerzitnú nemocnicu Martin a Univerzitnú nemocnicu Bratislava – Antolská. Odborná garantka projektu Silvia Hnilicová zdôraznila, že celkové bodové hodnotenie pôrodníc sa zvýšilo medziročne o 3,8 %.

Najvyššiu spokojnosť vyjadrili rodičky s odbornosťou zdravotníckeho personálu, problémy už nebývajú ani s umožnením prítomnosti sprevádzajúcej osoby pri pôrode či s vybavením pôrodníc.

Nedostatky sú v komunikácii

Naopak, stále sa sťažujú na nedostatky v komunikácii personálu s rodičkami. Pôrodnice majú rezervy v bondingu medzi matkou a dieťaťom.

HPI v spolupráci s portálom rodinka.sk usporiadali hodnotenie kvality pôrodníc prostredníctvom projektu Sprievodca pôrodnicami po siedmykrát. Expertné hodnotenie bolo vypracované v spolupráci so Slovenskou gynekologicko-pôrodníckou spoločnosťou.

Viac k témam: najlepšie pôrodnice na Slovensku, pôrodnica, Slovensko, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Rodičky a experti hodnotili slovenské pôrodnice, tie najlepšie sú v štyroch mestách © SITA Všetky práva vyhradené.

19. júla 2018