Putin: Absolútny líder prezidentskej kampane v USA je Trump

Ruský prezident súčasne privítal Trumpovo vyhlásenie o pripravenosti na „iné, oveľa hlbšie vzťahy“ s Ruskom.Moskva 20. decembra (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin považuje uchádzača o republikánsku prezidentskú nomináciu Donalda Trumpa za veľmi talentovaného človeka a za absolútneho lídra kampane pred prezidentskými voľbami v USA. Na tlačovej konferencii v Moskve Putin súčasne privítal Trumpovo vyhlásenie o pripravenosti na „iné, oveľa hlbšie vzťahy“ s Ruskom.

Putin okrem toho vyhlásil, že Rusko „je pripravené a chce“ rozvíjať vzťahy s USA bez ohľadu na to, kto tam v roku 2016 vyhrá prezidentské voľby. „Budeme spolupracovať s akýmkoľvek prezidentom, ktorého si americký ľud zvolí – je to jeho vec,“ uviedol Putin. Poznamenal, že „to oni nám chcú hovoriť do toho, koho voliť. Ale my sa im nechystáme radiť“.

Vzťahy medzi Ruskom a USA sú napäté najmä kvôli kríze na Ukrajine a Sýrii. Rusko ostro namieta aj proti približovaniu sa aliancie k jeho hraniciam. Tlačová konferencia ruského prezidenta sa dnes konala v moskovskom Centre medzinárodného obchodu a trvala tri hodiny a desať minút. Akreditovalo sa na ňu 1390 novinárov. Ich otázky sa týkali jeho dvoch dcér, dopingových škandálov v športe, vyšetrovania vraždy opozičného politika Borisa Nemcova i prípadov korupcie v Rusku.

Venoval sa aj medzinárodnej politike – otázky sa novinárov týkali Turecka, Sýrie, Egypta, Ukrajiny i USA a tamojších prezidentských volieb. Putin sa vyjadril aj k súčasnej vnútropolitickej situácii v Rusku, ako aj k ekonomike. Brojil aj za vyučovanie angličtiny a odhalil aj tajomstvo svojej dobrej fyzickej kondície.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. decembra 2015