Psychoterapeut už dávno varoval pred útočníkom z Ansbachu

Táto obava sa nakoniec naplnila, keďže Dalíl sa pokúsil odpáliť bombu medzi návštevníkmi koncertu desať dní po tom, ako mu nemecké úrady oznámili, že bude deportovaný do Bulharska ako prvej krajiny, kde vstúpil na územie EÚ. LONDÝN 13. augusta (WebNovin.sk) – Nemecké orgány dostali v značnom predstihu pred júlovým bombovým útokom v Ansbachu varovanie, že sýrsky žiadateľ o azyl, ktorý ho spáchal, by sa mohol pokúsiť o takýto čin. V noci na sobotu o tom informovala britská stanica BBC.

Podľa 25-stranového psychologického posudku, ktorý bol napísaný viac ako rok pred samovražedným útokom v Ansbachu z 24. júla, prejavoval Muhammad Dalíl po príchode do Nemecka sklony k extrémizmu a prípadná snaha o jeho vyhostenie mohla vyústiť do „okázalého“ pokusu o samovraždu. Táto obava sa nakoniec naplnila, keďže Dalíl sa pokúsil odpáliť bombu medzi návštevníkmi koncertu desať dní po tom, ako mu nemecké úrady oznámili, že bude deportovaný do Bulharska ako prvej krajiny, kde vstúpil na územie EÚ.

V čase útoku 27-ročný Sýrčan sa pokúsil vniesť podomácky vyrobenú bombu na koncert pod holým nebom, na ktorom za zúčastňovalo približne 2500 ľudí. Keďže ho bezpečnostná služba nepustila dovnútra, rozhodol sa nálož vo svojom batohu odpáliť pri neďalekom pohostinskom zariadení, pričom zabil samého seba a 15 ľudí zranil.

Odporúčame:

Útočník z Ansbachu bojoval v Iraku ako vojak al-Káidy

Islamský štát zverejnil video s útočníkom z Ansbachu

„Toto zakaždým sľuboval. Reagoval tak vždy na informáciu, že bude vyhostený,“ citovala BBC slová nemeckého psychoterapeuta Axela von Maltitza, ktorý napísal uvedený posudok pre Spolkový úrad pre migráciu a utečencov. „Varoval som ich,“ pripomenul lekár z mesta Lindau, ktorý sa stretol s Dalílom prvýkrát v januári 2015, keď si tento Sýrčan podrezal zápästia v reakcii na predošlé rozhodnutie o deportácii.

Von Maltitz diagnostikoval Dalílovi „veľmi silnú“ posttraumatickú stresovú poruchu, pričom sa počas liečby od neho dozvedel, že pred príchodom do Nemecka bol vystavený bitiu a elektrošokom, nútili ho sledovať znásilňovanie a kruté popravy a jeho manželka i maloletý syn zahynuli pri raketovom útoku v meste Aleppo. Dalíl tvrdil, že v Sýrii bol opozičným aktivistom a v rokoch 2008-2011 ho trikrát väznili a mučili. Obeťou zlého zaobchádzania sa stal údajne aj v Bulharsku, na ktorého územie sa dostal v roku 2013 z Turecka.

Pred odpálením bomby v bavorskom Ansbachu zanechal Dalíl odkaz, v ktorom deklaroval vernosť abú Bakrovi Baghdádímu, vodcovi teroristickej organizácie Islamský štát (IS).

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. augusta 2016