Psy budú mať naďalej zákaz vstupu do reštaurácií a kaviarní, poslanci nepodporili návrh novely

401861_gettyimages 915765692 676x452.jpg

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Odstrániť zákaz vstupu psov do reštaurácií a iných zariadení spoločného stravovania, čo navrhovali poslanci Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS), sa nepodarilo.

Rozhodnutie chceli nechať na prevádzkovateľov

Poslanci nepodporili návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Liberáli chceli ponechať možnosť, aby sa prevádzkovateľ zariadenia spoločného stravovania rozhodol, či do prevádzky budú môcť vstúpiť aj zákazníci so psami.

Zároveň chceli, aby v prípade, že to umožnia, mali povinnosť o tom informovať na viditeľnom mieste pred vstupom do priestorov prevádzky alebo v nich, aby zákazníci vedeli, či ide o zariadenie umožňujúce vstup psov a mali pri rozhodovaní, či využiť jeho služby, k dispozícii aj túto informáciu.

Zákon pripúšťa výnimku

Zákon v súčasnosti zakazuje, aby sa do reštaurácií, kaviarní, pohostinstiev a ďalších zariadení spoločného stravovania mohli vodiť alebo vpúšťať zvieratá.

„Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia ukladá prevádzkovateľom zariadení spoločného stravovania povinnosť zabezpečiť, aby k tomu nedochádzalo. Za porušenie tejto povinnosti je možné podnikateľovi uložiť pokutu od 150 eur do 20 000 eur. Zákon pripúšťa jedinú výnimku z uvedeného zákazu, ktorá sa týka osôb so zdravotným postihnutím v sprievode psa so špeciálnym výcvikom, ktoré môžu vstúpiť do priestorov určených na konzumáciu stravy,“ priblížili predkladatelia novely v dôvodovej správe. Zákazníci stravovacích zariadení, ale aj ich prevádzkovatelia považujú uvedený zákaz podľa SaS za neodôvodnený a zbytočne obmedzujúci.

Viac k témam: Národná rada Slovenskej republiky, psy, reštaurácia, SaS Sloboda a Solidarita, zvieratá
Zdroj: Webnoviny.sk – Psy budú mať naďalej zákaz vstupu do reštaurácií a kaviarní, poslanci nepodporili návrh novely © SITA Všetky práva vyhradené.

5. februára 2019