Protizločinecká jednotka NAKA začala konať v prípade údajného vydierania prezidenta Kisku

376174_imgl7364 676x451.jpg

BRATISLAVA 25. februára (WebNoviny.sk) – Národná kriminálna agentúra sa bude zaoberať prípadom údajného vydierania prezidenta Andreja Kisku.

Údajná pomsta expremiéra

„Národná protizločinecká jednotka NAKA začala na základe medializovaných informácií konať v trestnej veci zločinu vydierania,“ potvrdila medializované informácie pre agentúru SITA hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Prezident Andrej Kiska v piatok vyhlásil, že trestné stíhanie voči konateľovi firmy KTAG, ktorú spoluvlastní, je pomstou expremiéra a predsedu Smeru-SD Roberta Fica za to, že ho odmietol vymenovať za sudcu či dokonca predsedu Ústavného súdu SR.

Kiska tiež v piatok opísal, ako mu telefonoval koaličný partner Fica, predseda Mosta-Híd Béla Bugár, že Fico chce ísť na ústavný súd. Prezident tvrdí, že Fico mu odkázal, že buď ho vymenuje, alebo sa voči nemu spustí vojna.

Fico tvrdenia odmieta

Fico tvrdenia prezidenta ešte v piatok odmietol s tým, že naopak, prezident Kiska ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní, keď sa informoval o prípade svojej spoločnosti KTAG. Fico navyše očakáva od prokuratúry alebo polície, že vyvrátia tvrdenia prezidenta o ich účelovom zneužití predsedom alebo stranou Smer.

„Ja som netušil o tom, že bude vznesené nejaké obvinenie, ani ma to nezaujíma. Rozhodli o tom orgány činné v trestnom konaní a nie Fico,“ povedal.

Advokát Daniel Lipšic, ktorý zastupuje obvineného konateľa KTAG Eduarda K. v piatok novinárom povedal, že Kiskovi pred niekoľkými týždňami radil podať vo veci vydierania trestné oznámenie.

„Ak sa niekto vyhráža problémami, vojnou, nepriamo aj trestným stíhaním, ak nebude niekam vymenovaný, to podľa mňa spĺňa všetky zákonné znaky trestného činu vydierania, dokonca aj v prísnejšej skutkovej podstate,“ povedal Lipšic.

Nebezpečný trestný čin

Prezident však v piatok povedal, že nie je dobré pre situáciu v spoločnosti, keď sa politici súdia. Lipšic s týmto súhlasí pri trestnom čine ohovárania, vydieranie je však podľa neho „veľmi nebezpečný trestný čin“.

Pripomenul, že tlačová beseda prezidenta bola verejná, preto orgány činné v trestnom konaní majú zo zákona povinnosť konať, ak sa dozvedia o podozreniach o spáchaní trestného činu. „A teda to očakávam, že sa stane,“ uviedol.

V prípade v pondelok zároveň podal trestné oznámenie pre podozrenie na vydieranie opozičný poslanec NR SR Ondrej Dostál (klub SaS). „Konanie Roberta Fica opísané Andrejom Kiskom mohlo podľa môjho názoru naplniť skutkovú podstatu tohto trestného činu,“ vysvetlil poslanec.

Viac k témam: NAKA Národná kriminálna agentúra, predseda strany Smer-SD, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Protizločinecká jednotka NAKA začala konať v prípade údajného vydierania prezidenta Kisku © SITA Všetky práva vyhradené.

25. februára 2019