Proti prijímaniu utečencov sa vyslovilo 60 percent Čechov

Z detailnejšieho skúmania vyplýva, že 43 opýtaných by súhlasilo s prijatím utečencov z Ukrajiny, výrazne odmietavejší postoj však zaujali k migrantom z Blízkeho východu a Severnej Afriky. Praha 23. januára (WebNoviny.sk) – Proti prijímaniu utečencov z krajín postihnutých vojnovými konfliktami je podľa prieskumu inštitútu CVVM 60 percent českej verejnosti, napísal spravodajský server Novinky.cz. Tretina ľudí sa domnieva, že ČR by mala prijať utečencov len dočasne, a to dovtedy, kým sa budú môcť vrátiť do svojich krajín. Súhlas s prijatím utečencov a poskytnutím možnosti usadiť sa na území Česka deklarovali dve percentá Čechov.

Z detailnejšieho skúmania vyplýva, že 43 opýtaných by súhlasilo s prijatím utečencov z Ukrajiny, pričom toto číslo sa zhoduje aj s výsledkami septembrového prieskumu. Výrazne odmietavejší postoj zaujali Česi k migrantom z Blízkeho východu a Severnej Afriky. Za ich prijatie sa vyslovilo 16 percent ľudí. Prieskum podľa Noviniek konštatuje, že česká verejnosť očakáva od cudzincov čo najväčšie prispôsobenie sa českej kultúre a dlhodobo ich vníma ako „určité bezpečnostné riziko“.

Pri porovnaní názorov občanov štátov Vyšehradskej skupiny (V4) sa Česi približujú najmä názorom Slovákov, zhodnotil CVVM. Poliaci a predovšetkým Maďari sú v otázke prijatia utečencov otvorenejší. Proti prijímaniu utečencov je podľa prieskumu 53 percent Poliakov, v Maďarsku je to však iba 32 percent, upozornili Novinky.
Novinky tiež upozornili, že v Poľsku sa za prijatie ukrajinských utečencov vyjadrilo 60 percent respondentov.
Citovaný prieskum v Česku sa uskutočnil od 30. novembra do 7. decembra na vzorke 1048 opýtaných.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. januára 2016