Princíp hodinových ručičiek, FIFA chce zjednodušiť pravidlo o hraní rukou

403782_fifa 676x435.jpg

ZÜRICH 22. februára (WebNoviny.sk) – Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) chystá veľkú zmenu v pravidlách. Podľa novinárov nemeckého periodika Bild má strešný orgán svetového futbalu v pláne pozmeniť pravidlo o hre rukou, z ktorého má úplne zmiznúť slovo „úmysel“.

Prirodzený pohyb

Ako píše redaktor jedného z najväčších nemeckých denníkov Malte Achilles, namiesto toho by mal v novom výklade pravidiel figurovať termín „prirodzený pohyb“. Podľa nových pravidiel má byť kľúčová poloha ruky hráča, ktorý sa ňou dotkol lopty.

V takýchto prípadoch sa majú arbitri rozhodnúť na základe princípu hodinových ručičiek. Ak ruka hráča, ktorý sa ňou dotkol lopty, bude na pomyselnom ciferníku medzi 4.00 až 8.00, arbitri to vyhodnotia tak, že k priestupku nedošlo.

Ťažko je dokázať úmysel

Ak bude ruka v čase dotyku s loptou v polohe, ako ručička na hodinkách medzi 8.00 – 9.00 a 3.00 – 4.00, bude záležať na subjektívnom pocite rozhodcu. Všetky situácie, pri ktorých bude ruka v čase dotyku s loptou nad „treťou a deviatou hodinou“, sa budú považovať na nedovolené hranie rukou.

„Znie to celkom komplikovane, ale v praxi to môže byť veľmi jednoduché. V dnešnom futbale je ťažké dokázať úmysel, ale prirodzený pohyb sa bude dať preukázať omnoho ľahšie,“ povedal v rozhovore pre bild.de bývalý nemecký rozhodca Thorsten Kinhöfer.

Viac k témam: FIFA
Zdroj: Webnoviny.sk – Princíp hodinových ručičiek, FIFA chce zjednodušiť pravidlo o hraní rukou © SITA Všetky práva vyhradené.

22. februára 2019