Primátor Švagerko sa ospravedlnil za šoférovanie pod vplyvom alkoholu a je pripravený odstúpiť

POPRAD 23. augusta (WebNoviny.sk) – Popradský primátor Jozef Švagerko je pripravený odstúpiť zo svojho postu a niesť všetky následky v súvislosti s udalosťami posledných dní, uviedol to vo svojom dnešnom písomnom vyhlásení.

Primátor v stredu 16. augusta popoludní šoféroval vozidlo pod vplyvom alkoholu, policajti mu namerali viac ako jedno promile. Obvinený je z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, stíhaný je na slobode, pričom v prípade dokázania viny mu hrozí ročné väzenie.

Plne si uvedomuje vzniknutú situáciu

Vo svojom vyjadrení uvádza, že si plne uvedomuje vzniknutú situáciu, ktorú spôsobil a úprimne ju ľutuje. Ospravedlňuje sa aj svojej rodine, Popradčanom, kolegom a poslancom. „Dovoľte mi sa aj touto cestou ospravedlniť v prvom rade mojej manželke, mojim deťom, mojej rodine. Rodina je to najcennejšie, čo mám, prečo žijem a preto moje prvé slová patria Vám, mojej milovanej rodine,“ píše primátor.

Odporúčame:
Primátor Popradu šoféroval opitý, nafúkal viac ako jedno promile

Slovo „prepáč“ za vzniknutú situáciu následne adresoval obyvateľom mesta a poslancom. „Plne si uvedomujem, ako ťažko sa v meste menili podmienky po mojom predchodcovi, koľko námahy sme museli vynaložiť na to, aby mesto bolo lepšie a malo krajšiu víziu ako pred troma rokmi, keď sme začínali. Moja chyba tieto pozitívne veci nezmení, avšak viem, že na ne vrhá nepekný tieň. A okrem iných, ale aj z týchto dôvodov sa chcem úprimne ospravedlniť, verejne sľúbiť a všetkých v meste uistiť, že pozitívnu cestu, na ktorú sme pred tromi rokmi nastúpili, budeme naďalej rozvíjať, pokračovať v nej a naďalej ešte viac bojovať, ešte viac pracovať a ešte viac pre Poprad žiť,“ uviedol Švagerko.

Reakcia Antona Danka

Na vyjadrenie primátora reagoval aj jeho predchodca Anton Danko. „Každý súdny človek, ktorý žije v Poprade viac ako tri roky, sa musí nad tým len pousmiať. Naše mesto stratilo za ostatné roky svoju pozíciu a dobrú povesť. Z mesta celoslovenského významu, z mesta, ktoré patrilo medzi absolútnu slovenskú špičku, sa stal Poprad upadajúcim mestom bez vízie a perspektívy,“ uviedol pre poprad.dnes24.

Podľa jeho slov mal súčasný primátor odstúpiť okamžite po medializácii incidentu, či „možno ešte oveľa skôr“. „Rozhodnutie, či odstúpiť alebo nie však nechám na svedomie a charakter človeka, ktorý túto celú situáciu zapríčinil,“ dodal.

Popradský primátor môže prísť o post primátora, keďže podľa zákona o obecnom zriadení mandát zaniká, ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin alebo bol právoplatne odsúdený za trestný čin, ak výkon trestu odňatia slobody nebol podmienečne odložený. Rovnako by Švagerko mohol prísť aj o doterajšie členstvo v Kresťanskodemokratickom hnutí (KDH).

Primátora Švagerka podozrievali z problémov s alkoholom už vlani, niektorí popradskí poslanci mu vtedy adresovali list, v ktorom okrem iného uviedli, aby zvážil svoje pôsobenie na poste primátora.

Viac k témam: alkohol za volantom, Jozef Švagerko, Poprad
Zdroj: Webnoviny.sk – Primátor Švagerko sa ospravedlnil za šoférovanie pod vplyvom alkoholu a je pripravený odstúpiť © SITA Všetky práva vyhradené.

23. augusta 2017