Prezident Srí Lanky plánuje opäť zaviesť trest smrti, popravy majú odstrašiť pašerákov drog

401377_drogy 676x425.jpg

KOLOMBO 1. februára (WebNoviny.sk) – Srílanský prezident prisľúbil ukončenie 43-ročného moratória týkajúceho sa trestu smrti. Hlava krajiny takisto uviedla, že popravia odsúdených drogových pašerákov, a to v súvislosti s narastajúcou drogovou kriminalitou.

Spôsob popráv zatiaľ nie je známy

Vláda na svojej webstránke informovala, že Maithrípála Siriséna plánuje čoskoro nariadiť popravy. Zatiaľ však nie je známe, ako ich vykonajú. Srí Lanka naposledy popravila väzňa v roku 1976. V tom čase odsúdených popravovali obesením.

Siriséna sa rozhodol pre tento krok po januárovej návšteve Filipín, kde tamojší prezident Rodrigo Duterte po nástupe do úradu v roku 2016 nariadil rozsiahlu akciu proti pašerákom drog, počas ktorej už zomreli tisíce podozrivých.

Siriséna vyhlásil, že z Duterteho by si mal zobrať príklad celý svet. Ľudskoprávne skupiny však razie a zabíjanie kritizujú.

Odstrašujúci príklad

Na Srí Lanke čelí trestu smrti 1299 väzňov, z toho 48 usvedčili za drogové zločiny. Osemnásť z nich sa nachádza v cele smrti a zvyšných 30 čaká na súdne konania, počas ktorých rozhodnú o ich odvolaniach.

Analytička Giada Girelli z neziskovej organizácie Harm Reduction International namieta, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že vykonávanie popráv na Srí Lanke bude slúžiť ako „efektívny odstrašujúci prostriedok proti užívaniu drog alebo proti obchodovaniu s drogami„.

Viac k témam: drogy, pašeráci, popravy
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Srí Lanky plánuje opäť zaviesť trest smrti, popravy majú odstrašiť pašerákov drog © SITA Všetky práva vyhradené.

1. februára 2019